Moldova Tarihi

Moldova Gezi Rehberi içerisinde bulunan bilgiler kolay bir şekilde Moldova gezinizi planlamanıza olanak sağlayacak. Sizler de Moldova Gezi Rehberini inceleyebilir ve ülke hakkında bilgi sahibi olarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Moldova Tarihine bakıldığında ülkenin sık sık işgalle uğradığını görebilirsiniz. Ülke coğrafyası 16. Yüzyılda Osmanlı Egemenliği altına girmiş ve 1812 yılına kadar bu egemenlik altında yaşamıştır. Bu tarihten sonra imzalanan barış anlaşmasıyla Moldova, Rusların egemenliği altına girmiştir.  Birinci dünya savaşı sonrasında Romanya’nın hakimiyeti altında olan ülkede Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur.

Moldova bağımsızlığını 27 Ağustos 1991 tarihinde kazanan bir devlettir.  Bu tarihten sonra 21 Aralık 1991 tarihinde ülkenin Bağımsız Devlet Topluluğu anlaşmanı imzaladığı görülmektedir.

Moldova Gezi Rehberi

Moldova Bayrağı

Moldova Gezi Rehberinin bir parçası olan Moldova Hakkında Bilgiler bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin ülke hakkındaki en genel bilgileri öğrenmesini sağlayacaktır.

 

Moldova’nın BaşkentiKişinev
Moldova’nın Nüfusu3,55 milyon
Moldova’nın Para BirimiMoldova Leyi
Moldova’nın İklimiRumence
Moldova’nın Ana DiliKarasal
Moldova Telefon Kodu+373

Moldova’nın Coğrafi konumu gereği Doğu Avrupa’da yer alan bir ülke olduğu bilinmektedir. Moldova’nın iki tane komşusu bulunmaktadır. Ukrayna ülkeye kuzey, güney ve doğudan komşuluk yapmaktadır. Ülkenin ikinci komşusu olan Romanya ise Moldova’nın batısında yer almaktadır.

Moldova Para Birimi olarak Moldova Leyi kullanmaktadır. Moldova Para Birimi olan Moldova Leyi’nin kısaltması MDL’dir.

Moldova Hakkında Bilgiler

Moldova’nın şehirleri arasında yer alan Kişinev ülkenin başkenti konumundadır. Ülkede toplamda 32 bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin 3’ü belediye konumundayken ikisi de özer cumhuriyet konumundadır.  Aşağıda Moldova’nın en popüler şehirleri listesini görebilirsiniz.

 

 • Kişinev
 • Balti
 • Donduşeni
 • Drochia
 • Edinet
 • Tiraspol
 • Orhei
 • Glodeni
 • Bender
 • Soroca
 • Cahul
 • Cricova

Moldova’da konuşulan diller arasında bulunan Rumence ülkenin anadilidir.  Ülkede yaşayan insanların büyük çoğunluğu Rusça da bildiği için Rusça ülkenin ikinci dili olarak görülmektedir. Moldova Halkı içerisinde Ukraynaca ve Gagavuzca dilleri de konuşulmaktadır. Moldova Eğitim Sistemi içerisinde öğrencilere yabancı dil olarak Fransızca ve İngilizce dersleri verilmektedir.

Moldova’da dini inançlar arasında en yaygın olan inanç Hıristiyanlıktır. Genellikle ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodokstur.

Moldova Gezi Rehberi

Moldova Gezi Rehberi içerisinde bulunan Moldova’ya Ne zaman Gidilir bölümü ülkeye seyahat edecek kişilerin Moldova’nın İklimi ve Hava Durumu hakkında bilgi almasını sağlayacak ve böylelikle seyahat tarihini kesinleştirmesine yardımcı olacaktır.

Moldova’da ılıman kara iklimi görülmektedir. Ülke genelinde kış ayları soğuk ve yağışlı geçerken yaz mevsimi ise güneşli ve sıcaktır. Karadeniz ikliminden de oldukça etkilenen ülke genelinde ilkbahar ve sonbahar aylarında bol yağış vardır. Bu nedenle ülkeye seyahat etmek istiyorsanız yaz aylarında Moldova seyahatinizi gerçekleştirmenizi öneririz.

Moldova Gezi Rehberi

Moldova’ya ülkemizden seyahat ederken en çok tercih edilen ulaşım şekli havayoludur.  Moldova’da yalnızca ülkenin başkenti olan Kişinev’de havaalanı bulunmaktadır.  Ülkemizden bu havaalanına İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşlar vardır.

Moldova’ya en sık sefer düzenleyen havayolu firmaları ise Air Moldova, S7 Airlines ve Türk Havayollarıdır. Sizlerde bu firmalardan Moldova uçak bileti araması yaparak daha kolay bilet bulabilirsiniz.

Moldova kültürü, çok uluslu bir ülke olmasından kaynaklı olarak diğer ülke halklarının kültürleriyle de etkileşim içinde olan bir kültürdür.  Ülkenin en önemli geçim kaynağı tarımdır. Ülkede yapılan tarım ülke ekonomisinin %40’ını karşılamaktadır. Ülke insanı genellikle sıcak kanlıdır ve arkadaş edinmeyi severler. Ülkenin milli sporu güreştir. Bunun yanı sıra Moldova’da şarap üretimi çok fazladır ve üretilen şaraplar ülke insanları açısından bir gurur kaynağıdır.

Moldova Mutfağı

Moldova Mutfağı diğer Avrupa ülkelerinin mutfaklarından etkilenmiş ve bu ülkelerin mutfaklarını etkilemiştir. Ülkede genellikle sığır ve domuz eti, lahana ve patates tüketimi bir hayli fazladır.

 

Moldova’da ne yenilir ne içilir?

 

 • Borş de burechiuşe, ülkenin geleneksel çorbalarından biridir. Görüntüsü mantıya benzemektedir.
 • Lahana Rulosu, lahana sarması gibi düşünebilirsiniz. Genellikle harç kıyma ve baharattan oluşmaktadır.
 • Moldova Şarabı, Moldova’nın çok şarap üreten bir ülke olduğunu söylemiştik. Moldova’ya gittiğinizde ülkede üretilen şaraplardan denemenizi de öneririz.
 • Tochitua, sığır veya domuz etinin güvençte pişirilmesiyle yapılan yemektir. Genellikle magmalia ile servis edilir.
 • Branza, Moldova’ya özgü olan ve bizimkinden biraz daha büyük boyutta yapılan mantı türüdür.

Moldova Gezi Rehberinin Moldova’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümünde paylaştığımız öneriler ülkeden dönerken hediyelik olarak ne alsam derdinizi ortadan kaldıracak birçok öneriyle dolu.

Moldova’ya seyahat ettiğinizde hediyelik olarak Şarap almayı tercih edebilirsiniz. Çünkü Moldova şarap üretimiyle de ön plana çıkmış bir ülke ve cidden güzel şarapları var.

Ülke kültürüne ait renkli kıyafetleri ve şalları veya ülkede yapılan el dokuması halıları da hediye olarak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok şehirde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından el yapımı müzik aletleri, ahşap oyma ev eşyaları da satın alabilirsiniz.

Moldova’ya seyahat edecekseniz eğer 90 güne kadar yapacağınız seyahatlerinizde Moldova Vizesi almanıza gerek yoktur. Bugünü aşan seyahatleriniz için Moldova Konsolosluklarından Moldova Vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir.

Moldova’nın ülkemizde Ankara’da büyükelçiliği, İstanbul’da başkonsolosluğu ve Bursa’da da fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

 • Moldova Ankara Büyükelçiliği Adresi: Kaptan Paşa sok., No. 49, 06700 G.O.P., Ankara, Türkiye
 • Moldova İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: İnönü Cad. no.43 d.6 Gümüşsuyu, Beyoğlu-İstanbul
 • Moldova Bursa Fahri Konsolosluğu Adresi: Özlüce Mah. Saygınkent Sitesi G Blok Daire 11, Nilüfer, Bursa Türkiye

 

Moldova Gezi Rehberi

0