Polonya Gezi Rehberi içerisinde yer alan birçok bilgi ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olmana olanak sağlayacak. Sen de Polonya Gezi Rehberini inceleyerek seyahatini daha kolay planlayabilirsin.

Polonya Tarihi incelendiğinde ülkenin Slavların anatavatanı olarak kabul edildiğini görmeniz mümkündür. MS 800 yılı civarlarında Doğu Slavlar olarak kabul edilen kişiler Ukrayna, Rusya ve Belarus’a yerleşmişlerdir. Güney Slav halkları ise Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleşmeyi tercih etmişlerdir.

Ülke tarihin incelendiğinde Polonya’nın 18.yüzyılda Rusya, Almanya ve Avusturya’nın egemenliği altında yaşadığını söylemek mümkündür. Bu egemenliği kabul etmeyen birçok Polonyalı bu tarihlerde Türkiye’ye de göç etmiştir. İstanbul’da bulunan Polonezköy Polonya’dan gelen kişiler için kurulmuştur ve göçmenler buraya yerleşmiştir.

Polonya Gezi Rehberi

Polonya Bayrağı

Polonya Gezi Rehberi içerisinde yer alan Polonya Hakkında Bilgiler bölümü ülke hakkında en genel bilgilere ulaşmana olanak sağlayacaktır.

 

Polonya’nın BaşkentiVarşova
Polonya’nın Nüfusu38,43 milyon
Polonya’nın Para BirimiPolonya Zlotisi
Polonya’nın İklimiLehçe
Polonya’nın Ana DiliKarasal ve Okyanusal
Polonya Telefon Kodu+48

Polonya’nın konumu nedeniyle Orta Avrupa’da bulunan bir devlet olarak kabul edildiği bilinmektedir. Ülkenin batı komşusu Almanya iken güneybatısında ise Çek Cumhuriyeti’nin bulunduğunu söylemek mümkündür. Polonya’nın güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya ve Litvanya bulunmaktadır. Ülkenin doğusunda Belarus, güneydoğusunda Ukrayna ve Kuzeyindeyse Baltık Denizi yer almaktadır.

Polonya’nın para birimi Polonya Zlotisi’dir. Polonya Zlotisi’nin kısaltması PLN’dir.

Polonya’nın Para Birimi

Polonya’nın şehirleri arasında bulunan Varşova ülkenin başkentidir. Polonya nüfusunun yaklaşık 1,8 milyonu Varşova’da yaşamaktadır.  Polonya geniş bir kara parçası üzerine kurulan bir devlet olduğu için ülkedeki şehir sayısı oldukça fazladır. Aşağıda Polonya’nın şehirleri arasındaki en kalabalık şehirlerigörebilirsiniz.

 

 • Varşova
 • Kraków
 • Łódź
 • Wrocław
 • Poznan
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
poland

Polonya’da konuşulan diller arasında bulunan Lehçe ülkenin remi dilidir.  Ülkede yaşayan genç nüfus İngilizce konuşmaktadır. Polonya’nın Almanya’ya yakın olan bölgelerinde Almanca konuşan insan yoğunluğu fazladır. Polonya’da yaşayan yaşlı nüfus arasında da Rusça oldukça yaygın olarak konuşulan bir dildir.

Polonya’da Dini İnanç ülkenin en hassas olduğu konudur.Polonya halkı Avrupa’nın en dindar halkıdır. Ülkede yaşayan kişilerin %90’ı Katoliktir ve bu kesimin %80’e yakını kiliseye gitmektedir.  Polonya anayasısı din bakımından katı kurallar içeren bir anayasadır. Ülkede yaşayan insanların Katolikliği reddetmesi ve eleştirmesi mümkün değildir.

Polonya Gezi Rehberi

Polonya Gezi Rehberi içerisinde yer alan Polonya’ya Ne Zaman Gidilir ? Bölümü ülkeye seyahat edeceklerin Polonya’nın İklimi ve Hava Durumu hakkında bilgi sahibi olabileceği ve seyahat önerilerinin bulunduğu bir bölümdür.

|Polonya’nın gideceğiniz bölgesine göre iklimi değişmektedir. Ülkenin kuzey ve batı bölgelerinde okyanus iklimi görülürken doğusunda ve güneyinde karasal iklim görülür. Ülkenin yüksek bölgelerinde kar yağışı fazladır. Ülkenin doğu kesiminde kış mevsimini yaza göre daha kurak geçmektedir.

Ülkede hava durumu bölgeye göre değişiklik göstereceği için seyahat etmeden önce seyahat amacınıza göre seyahat tarihinizi belirlemenizi öneriyoruz.

Polonya’ya Nasıl Gidilir bölümü ülkeye ulaşımınızla ilgili bilgi alabileceğiniz bir bölümdür.

Polonya’ya ülkemizden seyahat ederken en çok tercih edilen ulaşım havayoludur. Türkiye’den Varşova Havaalanına direkt uçuşlar bulunmaktadır. Polonya’nın birçok şehrinde havaalanı olduğu için istediğiniz takdirde gideceğiniz şehre göre aktarmalı uçuş seçeneklerini de deneyebilirsiniz.

 • Varşova
 • Krakow
 • Poznan
 • Lodz
 • Gdansk

Ülkede hava alanı bulunan şehirlerden bazılarıdır. Polonya Uçak Bileti satın alırken THY, Onur Air ve Lot havayollarını tercih ederek daha kolay bilet bulabilirsiniz.

Polonya’ya Nasıl Gidilir?

Polonya Kültürü incelendiğinde ülke halkının çok dindar olduğunu söylemek mümkünüdür. Genellikle ülkede yaşayan insanlar düzenli olarak ibadet etmekte ve kiliselere gitmektedir. Polonya kültüründe insanların birbirine gülümsemesi iyi niyetin göstergesidir. Bu ülkeye gelen turistler içinde geçerli bir harekettir. Polonya’nın neredeyse her noktasında kadınlara saygı oldukça fazladır. Erkekler kadınlara genellikle toplu taşımada yer verir, kapılarını aça ve üzerlerini giymelerine yardımcı olur.  Genellikle Polonya’da aile kavramı önemlidir. Bu nedenle ülkede boşanma oranları bir hayli azdır. Ülke halkı evcil hayvanlara çok bağlıdır ve genellikle çoğu evde kedi ve köpek bulunur.

Polonya mutfağı çok geniş yemek kültürü olan bir mutfaktır. Diğer kültürlerden etkilenmiştir ve hala günümüzde etkilendiği ülkelerin mutfakların özelliklerini taşımaktadır.

Polonya’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 

 • Zapiekanka, ülkedeki en ünlü fast-fooddur. Genellikle ülkede her sokağın köşesinde Zapiekanka satan bir restoran bulabilirsiniz.
 • Pierogi, Polonya usulü mantı olarak adlandırabileceğimiz bu yemek genellikle patates, kıyma, reçel veya peynir kullanılarak yapılır.
 • Golabki, kıyma, pirinç, baharat ve salça karışımı kullanılarak yapılan bir dolma türüdür. Genellikle lahana dolmasıyla aynı tatta olduğu söylenir.
 • Kielbasa, aklınıza çok farklı bir yiyecek gelse de Kielbasa bir sosis türüdür. Polonya’da her öğünde karşınıza çıkma ihtimali çok yüksektir.
 • Uszka, Mantar kullanılarak yapılan bir çorba türüdür. Ülkeye gittiğinizde kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz.

Polonya Gezi Rehberi içinde bulunan Polonya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar Bölümü ülkeden eli boş dönmek istemeyenlerin hangi hediyelikleri alabileceklerini bulabildikleri bölümdür.

Polonya’dan alınacak hediyelik eşyalar arasında Çapa figürünün çok ayrı bir yeri vardır. Nazi istilasını dönemine kadar dayanan bu figür Polonyalı kuvvetlerin dirayetini göstermektedir.

Ahşap oymacılığın geliştiği Polonya’da her dükkândan bu hediyelerden birini alabilirsiniz. Kaszubka, Polonya’nın yerel bebeklerinden olan bu bebekler bölgede yaşayan insanlar tarafından yapılmaktadır ve genellikle bebeklerin üstünde yerel kıyafetler vardır.

Polonya Mutfağı

Polonya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Polonya Vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu nedenle bir konsolosluk veya büyükelçilik aracılığıyla Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Polonya’nın ülkemizde Ankara’da bir büyükelçiliği, İstanbul’da ise başkonsolosluğu vardır.

 • Polonya Ankara Büyükelçiliği Adresi: Kavaklıdere, Çankaya Mahallesi, Atatürk Blv No:241, 06680 Çankaya
 • Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Adres: Maslak, Eski Büyükdere Cad. Ayazağa Yolu Giz 2000 Plaza No:7, 34398 Şişli/Istanbul
0