Rusya Mutfağı daha çok et ürünlerinin tüketildiği bir mutfaktır. Sığır eti, kümes hayvanları, koyun eti ve domuz eti ülkede en çok tüketilen et türleridir. Genellikle Rusya’da av hayvanları da tüketilmektedir. Rusya’ya seyahat edeceklere öneriler sunacağımız bu bölümde bahsettiklerimizi göz önünde bulundurarak farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

  • Borş Çorbası, Rusya’da çok tüketilen bir çorba türüdür. Pancar ana malzeme olarak kullanılıyor. Çorba et veya tavuk suyu kullanılarak hazırlanmaktadır. Genellikle bölgeye göre içerisine kereviz, lahana ve havuç gibi sebzeler de ilave ediliyor. Çorba ekşi krema sosuyla servis ediliyor.
  • Pelmeni, aslında bunun bildiğimiz mantıdan pek bir farklı bulunmamaktadır. Pelmeninin hamuru daha ince açılır içerisinde genellikle marmelat bulunmaktadır. Restoranlarda pudra şekeri, ketçap ve mayonez ile servis edildiğini görebilirsiniz.
  • Beef Stroganoff, dana sokum eti ve soğan ile hazırlanan bir yemektir. Yemeği hazırlamak için et yaklaşık 12 saat beyaz şarapta bekletilmektedir.

Rus Mutfağı bu saydığımız yemeklerden daha zengindir. Fakat Rusya’ya kadar gitmişken Rus Salatasını mutfağında yemenizi de öneririz.

0