Singapur Gezi Rehberi içerisinde bulunan Singapur Mutfağı adlı bölümü inceleyerek sizler de Singapur’un lezzetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada paylaştığımız bilgiler ile aklınızda olan Singapur’da ne yenilir ne içilir sorusuna yanı bulabilir ve ülkeye gittiğinizde birbirinden farklı tatları deneyebilirsiniz. Singapur Mutfağı, Endonezya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin mutfaklarından etkilenen bir mutfaktır. Singapur’da yaşayan insanların %70’inden fazlasını Çinliler oluşturduğu için ülkenin mutfağının şekillenmesinde Çin mutfağının etkisi oldukça büyüktür. Çin mutfağındaki gibi Singapur mutfağında da pirinç ve erişte gibi malzemeler temel hammadde olarak bilinmektedir.
  1. Bak Kut Teh
Domuz eti ile yapılan bir et haşlaması türüdür. Yerli halk tarafından oldukça sevilen bu yemeği Singapur’da herhangi bir restoranda deneyebilirsiniz.
  1. Deniz Ürünleri
Singapur denince tabi ki de hepimizin aklına ilk gelecek şeylerden birisi deniz ürünleridir. Ülkeye kadar gittiğinizde suşi, istiridyeli omlet, chili crabı denemeden kesinlikle dönmemenizi öneririz.
  1. Tavuklu Pilav
Kendi lezzetlerimizden vazgeçemeyen birisiyseniz Singapur’a gittiğinizde sizler de tavuklu pilav yiyerek ülkemiz tatlarından birini yiyebilirsiniz.
0