Sırbistan Gezi Rehberimizin içinde bulunan Sırbistan’da Ne Yenir Ne İçilir bölümünden Sırbistan Mutfağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sırp mutfağı, Sırbistan’ın balkanlarda yer alan bir ülke olmasından kaynaklı olarak Balkan ülkelerinin kültürlerinden etkilenen bir mutfaktır.  Genellikle Sırplar, yemeklerinde et ürünlerini daha fazla tercih etmektedir.  Bunun yanı sıra ülkede fastfood, ızgara, hamur işi tarzı yiyecekler de oldukça fazla tüketilmektedir.

Kobasica

Sırbistan’da çok fazla tüketilen bir sosis türüdür. Genel olarak Sırp Restoranlarında ve Büfelerinde Kobasica yiyebilirsiniz. Yemek genellikle değişik soslar ve patates kızartmasıyla servis edilmektedir. Ülke restoranlarında peynir, pilav, söğüş gibi yiyeceklerle servis edilmektedir.

Sarma

Bizdeki lahana sarmasına benzeyen bu Sırp lezzeti bizdekinden biraz daha fazla kıyma içermektedir. Genellikle muska şeklinde sarılan sarmaları ülkedeki restoranlarda deneyebilirsiniz.

Škembići

Adı çok farklı bir yemekmiş gibi görünse de Škembići, bizdeki İşkembe çorbasıdır. Genellikle başlangıç menülerinde yer almakta ve isteğinize göre limon, sarımsak veya sirke ile servis edilmektedir.

Cevapcici

Sıribstan’ın en ünlü yemeklerinden olan Cevapcici tadı ülkemizdeki İnegöl köftesine benzetilen bir yemektir.

Gibanica

Sırbistan’ın en çok tüketilen hamur işlerinden birisidir. Genellikle peynirle hazırlanan bu böreği Sırbistan’a gittiğinizde kesinlikle denemelisiniz.

Krofne

Tatlı çörekler olarak adlandırabileceğimiz Krofne, Sırbistan’ın en sevilen tatlıları arasında yer almaktadır.

Yorumlar
0