Sırbistan’ın şehirleri arasında olan Belgrad, ülkenin başkenti niteliğindedir. Sırbistan’da 24 adet şehir vardır. Bu şehirlerin bir kısmı şehir belediyesi statüsündeyken bazıları da bu statüye sahip değildir. Sırbistan’ın nüfus bakımından en büyük şehirleri şunlardır;

 

  • Belgrad
  • Novi Sad
  • Niş
  • Kragujevac
  • Leskofça

 

Belgrad

 

Sırbistan’ın en büyük şehri ve başkenti olan Belgrat, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platado bulunmaktadır. Sırp nüfusunun 1,2 milyon olduğu şehir, Güney Doğu Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında gösterilmektedir. Sırbistan’ın başkenti olamasından kaynaklı olarak ülkenin siyasi merkezi konumundadır. Bunun yanı sıra Belgrad kültür sanat ve ekonomi merkezi olarak da anılmaktadır.

 

Novi Sad 

Sırbistan’ın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir. 345 bin kişinin yaşadığı Novi Sad, Sırbistan’ın ekonomi ve kültür merkezlerinden birisi olarak bilinmektedir.

                             

Niş

Sırbistan’ın en büyük 3. Şehri olan Niş yüz ölçümü bakımından Balkanlar’ın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. 5.yüzyıl dolaylarında bölgede yayılan Türk Boyları, burada Türk Kültürünün tanınmasında olanak sağlamıştır. Sırbistan seyahatiniz esnasında Niş’e giderek Osmanlı Kültürne ait birçok tarihi eseri görme şansı yakalayabilirsiniz.

Dilediğiniz takdirde Sırbistan Gezi Rehberi incelemenizi yaparak ülke hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve seyahatinizi kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

Yorumlar
0