İçindekiler

Yeşilçam’dan bu yana, komedi unsurlarına her zaman yakın duran Türk Sineması, son yıllarda da bu geleneğin başarılı temsilleri ile yoluna devam ediyor. Daha çok aile filmi olarak tabir edilen ve durum komedisinden beslenen bu janrın bir ucu orta oyununa kadar dayanırken diğer ucu, popüler sinemanın vazgeçilmez türlerinden biri olan romantik-komediye uzanıyor.  İyilerin mutlaka kazandığı ve işlerin bir şekilde yoluna girdiği Türk Komedi Filmleri, sevgi, dostluk, bağlılık gibi temalardan besleniyor. Mevsim ne olursa olsun, mutlaka içinizi ısıtacak bu türün en güzel örneklerini sizler için derledik.

Eyvah Eyvah Serisi / 2010-2011-2014

Yönetmenliğini Hakan Aygül’ün yaptığı Eyvah Eyvah, üç bölümden oluşan eğlenceli bir seriden oluşuyor. Komedi alanında zaten kendini ispatlamış olan Ata Demirer’in senaryosunu yazdığı bu seri, Çanakkale’nin Geyikli yöresinde yaşayan yetenekli ve saf müzisyen Hüseyin’in hayatına odaklanıyor. Hüseyin’i Ata Demirer’in canlandırdığı filmin diğer baş rolünü ise Firuzan karakteri ile Demet Akbağ üstleniyor.

2010 yılında vizyona giren ve serinin ilk filmi olan Eyvah Eyvah, ninesi ve dedesiyle yaşayan Hüseyin’in düğünlerde ve derneklerde klarnet çalarak geçen basit ve eğlenceli hayatına odaklanıyor.  Türk Komedi Filmleri motiflerine bolca yer verilen bu ilk filmde, babasının yaşadığını sonradan öğrenen Hüseyin, onu aramak için gittiği İstanbul’da bar şarkıcısı Firuzan ile karşılaşınca kahkaha dolu macera da başlamış oluyor.

Eyvah Eyvah 2 ise ilk filmin hemen ardından, 2011 yılında vizyona giriyor. İlk bölümün sonunda babası Ali Rıza Şeker’e kavuşan ve hem onu hem de Firuzan’ı yanına alarak Geyikli’ ye dönen Hüseyin, ikinci bölümde artık sevdiği kadın Müjgan için mücadele ediyor.  Şiveleri ve karakteriyle başat karakterlere dönüşen nine ile dedenin de eklendiği bu bölümde hikâyenin geri planına Geyikli’nin muhteşem manzarası ve harika klarnet resitalleri eşlik ediyor.

2014 yılında izleyici ile buluşan Eyvah Eyvah 3 ise yine aksiyon ve komedinin hiç bitmediği, gittikçe kalabalıklaşan ve iç içe geçen harika bir seyirlikle karşımıza çıkıyor. Yine bir şekilde Firuzan ve Hüseyin’in yollarını kesiştiren bu bölüm, herkesin muradına erdiği mutlu bir sonla izleyiciye veda ediyor.

Pardon / 2005

Orta oyunu ve meddahlık geleneğini halen devam ettiren Ferhan Şensoy’un elinden çıkma bir yapım olan Pardon filmi, metinini yine usta oyuncunun yazdığı, 1998 tarihli tiyatro oyunu Çok Tuhaf Soruşturma’nın sinema uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği filmin neredeyse tamamı cezaevinde geçiyor.  Sinop Cezaevi’nin doğal bir platoya dönüştüğü filmin oyuncu kadrosunda ise Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş, Erol Günaydın ve Sermiyan Midyat gibi Türk Komedi Filmleri ile tanıdığımız isimler yer alıyor.

Üç yakın dostun şanssızlıklarla dolu kara komik hikayesini konu edinen film, sıradan hayatların nasıl kolayca kriminalize edilebileceğini mizahi bir dille anlatıyor. Dağıtım izni için askerden İstanbul’a gelen İbrahim, geceyi Muzaffer’de geçirmeye karar veriyor. İbrahim’in otobüs garajında gördüğü polislerden kendi takıntıları dolayısıyla kaçması ile başlayan olaylar silsilesi, içine diğer yakın arkadaşları Aydın’ı da katarak cezaevine kadar uzanıyor. Aydın’ın polis işkencesiyle tüm suçlamaları kabul etmesiyle kendilerini iyice karmaşık ve zor bir durumun içinde bulan üçlünün suçsuzluğu uzun zaman sonra anlaşıldığında ellerinde kocaman bir “pardon” kalmış oluyor.

Kendi özgün dili ve sıklıkla absürdün peşine düşen komedi anlayışı ile her anlamda bir Ferhan Şensoy işi olan Pardon filmi, hiciv ve mizahın el ele yürüdüğü bir Türk Komedi Filmi olarak tarihe geçiyor.

Aile Arasında /2017

Avrupa Yakası dizisiyle tanınan başarılı senarist ve oyuncu Gülse Birsel’in kaleminden çıkan Aile Arasında filminin yönetmen koltuğunda Ozan Açıktan oturuyor. 2017 yılında vizyona giren bu adı üzerinde aile hikayesi, komedi unsurlarını karakterler üzerinden kuruyor. Gülse Birsel’in alışık olduğumuz mizah anlayışının en iyi örneklerinden birini oluşturan film, yer yer Yeşilçam’ı hatırlatan öğeler de barındırıyor. Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar,  Şevket Çoruh, Derya Karadaş ve Ayta Sözeri gibi başarılı oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan filmde Gülse Birsel de rol alıyor.

Takıntıları ve tuhaf mimikleri ile anlaşması biraz zor bir karakter olan Fikret ile psikopat eşinden ayrılmaya çalışan Solmaz’ın yolları tesadüfi bir şekilde kesişiyor. Annesinin işinden ve çevresinden rahatsız olan Solmaz’ın kızı Zeynep ise mutlu bir ilişkisi olduğu Emirhan ile evlenmek istiyor. Damadın ailesine hoş görünmek amacıyla yeni tanıştığı Fikret’ten bir gece için kızının babası gibi davranmasını isteyen Solmaz’ın “minik” planı, damadın Adanalı ailesinin işin içine girmesiyle kontrol edilemez bir şekilde büyüyor. İstanbul’dan Adana’ya uzanan bu eğlence dolu hikâye başlangıcından sonuna kadar bir an olsun tempoyu düşürmüyor. Türk Komedi Filmleri arasında herkesin beğenerek izlediği Aile Arasındayı izlenecek filmler listesine eklemenizi öneririz.

Organize İşler /2005

Bir Demet Tiyatro’dan Vizyontele serisine kadar geçen uzun bir zaman diliminden tanıdığımız Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Organize İşler filmi, yine bol konuşmalı ve kalabalık kadrolu bir seyirlik olarak karşımıza çıkıyor. Kara film türüne göz kırpmaya çalışan ve mizahın tonunu da buna göre ayarlayan Organize İşler, Yılmaz Erdoğan’ın yanı sıra Tolga Çevik, Cem Yılmaz, Özgü Namal, Demet Akbağ,  Altan Erkekli gibi isimleri bir araya getiren geniş oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor.

Çatışmasını masumlar ve suçlular üzerine kuran film, komedi öğelerini de bu zıtlıklardan çıkarıyor. Süpermen kostümü giyerek para kazanmayan çalışan masum ve sıradan bir adamın tesadüfen suça bulaşarak, kendini suç dünyasının tam ortasında bulmasının komik hikayesine odaklanan Organize İşler, bu adamın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Bütün bunlar yetmez gibi, Süpermen Samet, bir de dolandıracağı kadına âşık olunca işler iyice karışıyor.

Hokkabaz / 2006

Cem Yılmaz’ın hem yazdığı hem de yönetmen koltuğunu Ali Taner Baltacı ile paylaştığı Hokkabaz, en sevilen Türk Komedi Filmleri arasında yer alıyor.  Aşk, aile ve dostluk temalarını birbiri içinde eriterek anlatan ve durum komedisini mizahi diyaloglarla pekiştiren film absürt sayılabilecek karakterlerin basit hayatına odaklanıyor. Filmde Cem Yılmaz, Özlem Tekin, Tuna Orhan ve Mazhar Alanson rol alıyor.

En yakın arkadaşı ve yardımcısı olan Maradona dışında hiç kimsenin kendisine inanmadığı İskender, sihirbaz olduğunu iddia ediyor. Çocukluğundan beri böyle manasız işlere meraklı olduğunu bilen babası Sait ise her fırsatta İskender ile dalga geçmekten geri durmuyor. Çünkü Sait, Kore gazisi emekli bir subay ve oğlunun ciddi bir işi olmamasını kendine yediremiyor. Bir sebep dolayısı ile İstanbul’dan kaçmak zorunda kalan İskender ve Maradona, Anadolu turnesine çıkmaya karar veriyor. Bu yolculuğa Sait’in dahil olması ve üçlünün yollarının Fatma ile kesişmesi, bu yolculuğu aşk, aile bağları ve entrikalarla dolu bir maceraya dönüştürüyor.

0