Ülke olarak seyahat etmeyi ve yeni yerler gezip görmeyi çok severiz. Hem seyahat edelim hem de uygun fiyat olsun anlayışında olduğumuz için seyahat planları yaparken ilk yaptığımız şey belki de ucuz uçak bileti aramasıdır. Bu süreçte de genellikle aktarmalı uçuşlar ucuz olduğu için daha çok tercih edilme sebebi oluyor. Bir uçaktan inip diğer uçağa gitmek fiziksel olarak yorucu olsa da ekonomik karlılık bize o yorgunluğumuzu unutturuyor. Ucuz uçak bileti bulduk peki aktarma nasıl gerçekleşiyor ondan bahsedelim. Uçak bileti aldığımızda konu aktarma olunca dikkat etmemiz gereken bazı konular yer almakta. Geziniz yurt dışına ise ve gideceğiniz ülkeye ulaşım için uygun fiyatlı farklı ülkelerden aktarmalı uçuşlar bulduysanız dikkat edilmesi gereken konulardan biri de Türk vatandaşlarından transit vize isteyen ülkeler olduğu gerçeğidir.

Bu sebepten ötürü tatilinizde sorun çıksın istemiyorsanız aktarmalı uçuşlarda aktarma yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğini önceden kontrol etmelisiniz. Eğer ki kontrol etmediniz ve ülke transit vize kabul etmiyor. Bu durumda uçağa alınmama riski ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu riskle karşılaşmamak için işte size gerekli bilgileri sunduğumuz yazımıza bir göz atın. Yazdığım bilgiler şu an yani Mayıs 2019 için güncel olmakla birlikte, her an değişebileceğini unutmamak gerekir. Transit vize başvurusu yapacaksanız muhakkak konsolosluklara başvurup, ön bilgilendirmeyi oradan almanızı tavsiye ederim.

Transit vize nedir ve gerekli midir?

Transit vize; aktarmalı uçuşlarda, aktarma yaptığınız ülkenin talep ettiği geçici vize türüdür. Havaalanı transit vizesiyle sadece uluslararası transit bekleme salonunda diğer uçuşunuzu bekleyebilirsiniz. Bu vizeyle aktarma yaptığınız ülkenin havaalanından kesinlikle çıkamazsınız. Eğer aktarma yapacağınız ülke transit talep ediyorsa, transit vizeyi almak zorundasınız. Geçerli bir transit vizeye sahip değilseniz, uçağa girişinizi bile gerçekleştiremezsiniz.

Transit Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Transit vize başvuru evrakları ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte bu vize türünde genel itibariyle talep edilen evraklar şunlardır;

  • Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış transit vize başvuru formu,
  • Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu,
  • Gidilecek ülkenin (eğer gerekliyse) vizesi veya vizeye ihtiyacınız olmadığına dair resmi yazı,
  • En az 6 ay geçerli olan pasaport,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Seyahat sağlık sigortası (Tüm yolculuklarınızda yanınızda taşımalısınız),
  • Konsolosluğa hitaben yazılmış transit vize talep dilekçesi ve ek dokümanlar

Transit Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Transit uçuş gerçekleştireceğiniz zaman o ülkenin Türk vatandaşlarından transit vize isteyen ülkeler arasında yer alıp almadığına bakmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken başka hassas noktalar da yer almakta. İlk olarak bakmanız gereken aktarma yapılacak ülkeden bineceğiniz hava yolu firması ile uçuşunuzun ilk etabını sağlayan uçak firmanızın arasında birlik ve bagaj anlaşması olup olmadığıdır. İkinci önemli nokta ise aktarma yapacağınız yer ile saat farkının olup olmadığı. Bu yüzden aktarma ile diğer uçuşun kalkış saatini ayarlarken dikkatli olmalısınız. Son olarak da böyle uçuşlarda Duty Free’den satın aldığınız ürünlerin evraklarını yolculuğunuz boyunca sakın atmamanız gerçeği.

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler Hangileri?

Almanya

Uçakla ulaşımda Almanya en çok aktarma yapılan bölgelerden biri konumunda. Eğer ki Schengen vizeniz yok ise Almanya transit vizesi almanız gerekmektedir. Sadece Schengen vizesi değil ABD, Japonya ve Kanada vizeniz var ise de Almanya aktarmalarında transit vize almanıza gerek yok.

Çin

Çin de yolculara bazı şartlarda transit uygulaması yapmakta olan bir ülke. Eğer Çin’de 24 saatten kısa bir sürede 3.bir ülkeye uçuş yapacak iseniz transit vize almanıza gerek kalmamakta. Bu süre 24 saati geçiyor ise transit vize almanız gerektiğini unutmayın.

Yunanistan

Yunanistan’da Schengen Anlaşması’na bağlı olarak çok sert bir şekilde transit vize uygulaması yer almakta. Yunanistan’dan aktarmalı başka bir ülkeye uçacak Türk vatandaşları transit vize almak zorunda. Hizmet pasaportu olanlar ya da diplomatik pasaportlu olan Türk vatandaşları ise bu kuraldan muaf tutulmakta.

Kanada

Kanada’dan aktarmalı bir uçuşunuz var ise ve Kanada vizeniz yok ise transit vizeye ihtiyacınız olmaktadır. Kanada transit vize başvuruları için ücret almamaktadır. Yapmanız gereken seyahatinizden en az 3 hafta önce transit vizeye başvurmak.

Birleşik krallık

İngiltere üzerinden geçiş yapmak istiyorsanız da transit vize almanız gerekmekte. Sadece Avustralya, Kanada, Yeni Zelenda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş vizelerinizin bulunup en az 6 ay önce bu ülkelere giriş-çıkış yapmış olmanız ya da ABD, Kanada veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oturma izninizin bulunması durumunda muaf olmaktasınız. Bu koşullara uymuyorsanız, bir uçaktan diğer uçağa geçiş yapıp İngiltere’yi hiç görmeyecek olsanız bile maalesef transit vize almanız gerekmektedir.

0