Seyahat severler bir yere uçak ile gitmek istediklerinde genellikle biletlerini uçak arama motorlarından, havayolu firmasının web sitesinden veya firmaların satış ofislerinden alabilmektedirler. Fakat tatil planlarında bir aksilik çıktığında ve uçak biletinde değişiklik yapmak istediklerinde havayolu firmalarının belirledikleri genel kurallara göre hareket etmek zorundadırlar.

Günümüzde çoğu firma uçak bileti satışlarını promosyon, ekonomi ve business class olmak üzere 3 farklı sınıfta yapmaktadır. Her bilet türü için farklı değişim koşulları yer almaktadır. Bu yüzden biletin türü olası bir iptal ya da değişiklik durumunda önem arz etmektedir.

Uçak biletinde değişiklik, İptal veya iade yapmak istediklerinde uyulması gereken ilk ana kural uçak saatinden en az 2 saat önce başvurmaları gerektiğidir. Havayollarının genel kuralları çerçevesinde de bu süreç kabul edilmişse işleminiz hızlı bir şekilde başlatılıp, değişiklik talebiniz hemen sonuçlandırılmaktadır.

Uçak Biletinde Değişiklik Bilet Sınıfınıza Göre Farklı Kurallara Tabi

Ekonomi ve Business Class türünde bir biletiniz var ise kolaylıkla uçak bileti değişikliği yapabilmektesiniz. Biletinizin değişim ve düzenleme işlemlerini çağrı merkezlerini arayarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Promosyon bilet türünde bir bilete sahip iseniz genelde uçak biletinde tarih değiştirme ve iade gibi imkanlarınız bulunmamaktadır. Çünkü promosyon biletler daha uygun ve kampanya dahilinde alınan biletler olduğu için, biletlerin ödemeleri genellikle aylar öncesinde yapılmış olup işlem süreleri bitmiştir. Bu biletler sınırlı sayıda koltuk için sunulan uygun fiyatlı biletlerdir ve bu yüzden değişiklik ve iade hakkınız söz konusu olmamaktadır. Fakat bazı havayolu firmaları değişiklik ya da iptal durumları için cüzi fiyat farklı kampanyalar düzenleyebilmektedir. Promosyon bilet bile olsa bu kampanya seçeneği işaretlenirse alınacak biletler, iptal ya da değişiklik yapılabilir hale gelebilmektedir.

Bazı havayolu firmaları uçak bileti iadelerinde kesinti yapmakta veya cezai işlem uygulamaktadır. Bu konuda bilgilendirmeyi havayolu firmaları genel sözleşmelerinde belirtmiş olup satın alma işlemini gerçekleştirirken onayladığınızda bu durumu kabul etmiş olmaktasınız. Bu yüzden alınan biletlerin şartnamelerini dikkatli okumak gerekir. Sözleşmelerde belirtilen süre zarfında işlem yapmak istediğinizde cezai işlem söz konusu olmamaktadır. Ancak işlemlerinizi 12 saatten az bir süre kala yapmak istediğinizde bazı firmaların yaptırımları ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

uçak bileti değişikliği

 

Uçak Biletlerinde Değişiklik ya da İptal Şartları Havayolundan Havayoluna Değişiklik Gösterebilir

Genel itibariyle değerlendirdiğimizde; uçak bileti değişikliği yapmak istediğinizde her havayolu firmasının bu konuda özel kuralları olduğu ve bu kuraların bilet almadan önce okunması gerektiğini aklımızdan çıkarmamak gerekir. Ayrıca aldığınız biletin sınıfına ve durumuna göre de bilet değişikliği ya da iptali için farklılıklar yer almaktadır. Yani bir havayolu firmasında biletinizi bedava değiştirebilmeniz mümkün olabilirken diğerinde fark ödemek zorunda olabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz tarih, uçağın doluluğu ve yoğunluğa bağlı olarak da fiyat farkı ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden bilet alırken tarihlerimizi netleştirmek ve kolay kolay değişikliğe gitmeyeceğimiz şekilde bilet temin etmek olası bir sorunla karşılaşmamak için tedbir olmaktadır. Ya da net bir tarihiniz yoksa değiştirilebilecek ya da iptal edilebilecek türdeki uçak biletlerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Rotaradar, uygun fiyata uçak bileti almanıza yardımcı olmasının yanında uçak seyahatiniz için gerekli bilgileri de size sağlamaktadır. Ayrıca blog sayfamızda yurt içi ve yurtdışı seyahat edilebilecek yerler hakkında da sürekli güncellenen bilgiler bulabilmek de mümkündür.

0