Tatil için gideceğin tarihe net olarak karar veremediniz ya da iş yoğunluğunuzdan bilet almaya zaman ayıramadınız ise  uçak biletinde fiyat sabitleme yapabilirsiniz. Böylelikle bulduğunuz fiyata müsait olduğunuzda satın alma işlemini yapabilirr, uçuş keyfini en ekonomik yoldan yapmış olursunuz.

Peki, uçak biletinde fiyat sabitleme nasıl yapılır?

Seyahat severler plan yaparken hep uygun uçak bileti bulmaya çalışıp bunun için birçok teknik kullanırlar. Bu kapsamda da bazı hava yolu firmaları; seyahat severler için bazı kolaylıklar sağlıyorlar. Bunlardan biri de uçak biletinde fiyat sabitleme özelliğidir. Bu özelliğe göre firmalar, seyahat planlama sürecinde bilet fiyatlarını sabitlemek isteyen misafirlerine belirlenen süre boyunca rezervasyon fırsatı sunmaktadır.

Şöyle ki; arama yaptığınız esnada uygun bilet buldunuz ve o fiyatı kaçırmak istemiyorsunuz ama bileti alıp almama konusunda henüz tam net karar veremediniz.  Bu durumda uçak biletinde fiyat sabitleme özelliği size kolaylık sağlayacaktır. Belirli ücret karşılığında belirli bir süreliğine yakaladığınız o fiyat üzerinden yer ayırtma işlemini uçuş araması yaptıktan sonra listelenen uçuşların olduğu sayfadan kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu ekranda ‘’Fiyatı Sabitlemek İstiyorum’’ kutusu seçip devam butonuna basarak yönlendirilen sayfada işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sayfada rezervasyon süresi için bir süre belirtilmedi ise kaç gün rezervasyon yapacağınızı da siz seçebiliyorsunuz.

Rezervasyon yaptığınız biletin satın alma işlemlerini de müsait zamanınında ya da tam kararınızı verdiğiniz anda size rezervasyon esnasında verilen PNR numarası üzerinden ve soyadınız ile birlikte satın alma sayfası üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

 

Uçak bileti fiyatı sabitleme - uçak biletinde fiyat sabitlemeUçak biletinde fiyat sabitlemesi yurt dışı uçuşlarda da oluyor mu?

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda da kullanılabilen uçak biletinde fiyat sabitleme özelliği, genel olarak aynı şartlara tabidir. Fakat yurt dışı uçuşlarına bilet alırken dolar ve Euro üzerinden alış yaptığımız için günlük kur farkları, fiyat sabitlemesi yapsak da bilet fiyatlarına yansıtılmaktadır. Yani fiyat sabitlemesi yapabiliyoruz fakat kur değişiklikleri fiyatlar üzerinde değişikliğe neden olabiliyor. Bu kur düştüğünde yararımıza, kur arttığında ise zararımıza olabilecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyat sabitlediğimiz bilette tarih değişikliği yapabiliyor muyuz?

Biletimizin tarihini belirleyip uçak bileti fiyatı sabitleme yaptıktan sonra tarih değişikliği yapabiliyoruz. Fakat biletimizde tarih değişikliği yaptığımız zaman rezervasyon süresi ortadan kalkıyor. Yeniden belirlediğiniz tarihte rezervasyon yapmak istediğinizde karşımıza çıkan yeni fiyatlar sonrası yine fiyatları sabitlemek istersek tekrardan ücretli rezervasyon yapabiliyoruz.

 

0