Günümüzde seyahatlerimizde ekonomik olması nedeniyle daha çok uçak tercih ediliyor. Bir de uçak bileti arama motorlarından indirimli bilet bulduğumuzda veya firmaların kampanyalarından promosyonlu biletleri temin edebildiğimizde, seyahatimiz daha da keyifli bir hale geliyor. İşte bu kampanyalı biletleri kaçırmamak için acele ettiğimizde ise hatalar bazen kaçınılmaz olabiliyor. Örneğin, uçak bileti rezervasyonu veya satın alma işlemi yaparken uçak biletinde harf eksikliği yapılması ve yanlış isim yazılması çok sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmakta.

Bilet aldığımız acente ismimizi ya da soy ismimizi yanlış yazdırabilir, bazen de bizim dalgınlığımıza denk gelebilir ve uçak biletinde harf eksikliği yaparak bilet alımı yapabiliriz. Özellikle akıllı telefon üzerinden işlem yapıyorsak hata yapma şansımız daha yüksek olduğundan, anlık basit gözüken hatalar ile karşılaşabiliriz. Fakat bunların telafisi bu kadar basit olmamaktadır. Şöyle ki havayolu firmaları bazı hataları kabul edip düzeltme imkanı tanımakta bazılarında ise biletiniz yanmaktadır. Peki, bu olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığımızda ne yapabiliriz biliyor musunuz?

Uçak Biletinde Harf Eksikliği Hatalarında Uygulanan Kurallar

Uçak bileti alırken böyle bir yanlış yaptığınızı fark ettiğiniz durumlarda istisnalar bulunmaktadır. THY, Anadolu Jet ya da Pegasus vb. firmaların kendi sitesinden uçak biletinizi aldıysanız direkt olarak müşteri hizmetlerine ulaşmanızı tavsiye ederiz.  Acente veya uçak bileti arama motorları üzerinden uçak bileti aldıysanız da aldığınız firmanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Bazen acente ve hava yolu firması arasında iletişim sıkıntısından dolayı düzeltme işlemini birbirleri üzerine atabilirler. Bu durumda bilet aldığınız yerden ilk başvuruyu yapmanız daha doğru bir seçenek olarak gözükmektedir.

uçak bileti harf eksikliği

Genel olarak hava yolu firmaları bu konularda bazı kurallar belirlemişlerdir. Fakat bazen istisnai olarak da işlem yapabilmektedirler. Şöyle ki bilet alırken isminiz Selçuk iken Selçk yazdığınızda hava yolu firması bunu düzeltme yoluna gidebilir. Hatta bunun sıkıntı olmayacağını size bildirir. Fakat hava yolu firmaları uçak biletinde harf eksikliği yapıldığında ismin anlamında değişiklik oluyorsa bunu kabul etmez ve biletiniz geçersiz olur. Bu durumda bilet paranız yanmış olacaktır. Yine uçak biletinizde soy isim hatası veya uçak biletinde ikinci ismi yazmamak gibi hatalar olduğunda ise hava yolu firması tarafından bazı düzeltmeler yapılabilmektedir. Bu düzeltmelerde de yine anlam değişikliği olup olmadığı öncelik alınmıştır.

Her ne kadar anlam değişikliği dışındaki hatalar sıkıntı olarak gözükmese de uçak biletinde harf eksikliği yapıldığında hatayı fark ettiğimizde hava yolu firması ile irtibata geçmek en doğru adım olacaktır. Ayrıca durumu fark ettiğimiz ilk 24 saat içerisinde başvuru yaparsak, hava yolu şirketi gerekli işlemleri uygulayacaktır. Bu vb. birçok konuda bilgiler edinmek için rotaradar blog sayfamızı düzenli takip etmenizin faydanıza olacak. Ayrıca uygun fiyata uçak biletleri temini için sitemizi her zaman ziyaret edebilirsiniz.

0