Uygun uçak bileti fırsatı yakaladığımızda kaçırmamak için acele davranıp hemen bileti almaya çalışırız. Bileti kaçırmayalım diye yaptığımız acele işlemler sırasında yanlış isim yazabiliriz veya akıllı telefondan bilet alıyorsak otomatik düzeltme ile yanlış isim yazmış olabiliriz. Peki, uçak biletinde ismin yanlış yazılması durumunda ne yapmalıyız bunları biliyor musunuz?

Uçak biletlerimizi satın aldıktan sonra asla başka bir kişiye devredemeyiz. Bu yüzden bunu engellemek adına havayolu firmaları isim ve soy isim konusunda hassas davranmaktadır.

Uçak biletinde ismin yanlış yazılması gibi bir durumla karşılaşırsanız panik olabilirsiniz çünkü eğer büyük bir hata yaptıysanız aldığınız uçak biletine ödediğiniz paranın boşa gitme ihtimali vardır. Ancak havayolu firmaları kişisel mağduriyetleri engellemek için bazı önemler alarak müşterilerini korumaya çalışmaktadır.

Uçak Biletinde İsmin Yanlış Yazılması  vb. Kişisel Mağduriyetler Nasıl Düzeltilebilir?

Öncelikle hava yolu şirketlerinin bu konuda genel işlem prosedürleri vardır. Şöyle ki bu konularda havayolu firmaları 3 harfe kadar yanlış yazılan isimlerde, anlamı değiştirmiyorsa sıkıntı olmayacağını söylemektedir. Örneğin, isminizi yazarken Muhammed yazacağınıza yanlışlıkla Mohammed yazdıysanız bu bilet sizin için sorun oluşturmayacaktır. Fakat Hasan yazacağınız yere gidip de Handan yazdıysanız bu büyük bir değişiklik olduğu için havayolu firması bunu kabul etmeyebilir. Yani aslında kabul edip etmemek biraz hava yolu firmasının inisiyatifinde diyebiliriz. Böyle durumların fark edilmesi durumunda hemen dönüş yapıp hatayı belirtmek gerekir.

İsim değişikliği değil de isminizi yazarken farklı bir harfe de beraberinde bastınız veya uçak biletinde harf eksikliği yaptınız ise bu durumlar düzeltilebilen hatalar olarak kabul edilmektedir. Onun için hemen paniğe kapılmanıza gerek yok.

Uçak bileti satın alma işleminden sonra biletinizi mobil ya da basılı olarak aldığınızda ad ve soyadı bilgileri büyük harflere otomatik olarak çevrilmektedir. Ayrıca isminizde Türkçe karakter var ise sistem bunları otomatik olarak değiştirerek yazmaktadır. Örneğin soyadınız Türk ise sistem otomatik Tuerk olarak yazacaktır. Bu durum sizin için bir sorun yaşatmaz, biletinizi değiştirmek için uğraşmanıza gerek yoktur.

Yukarıdaki bilgiler ışığında uçak biletinde ismin yanlış yazılması gibi hatalar ile karşılaştığınızda yapacağınız ilk iş bilet aldığınız hava yolu firmasının müşteri hizmetlerini arayıp durumu hemen halletmeye çalışmak olmalıdır. Ucuza uçak biletlerini kolayca bulabileceğiniz sitemizin Rotaradar blog sayfasından da uçak seyahati ile alakalı aklınıza takılabilecek farklı hususlar, yurt içi ve yurt dışı seyahat fikirleri, gidilecek yerlerde yenip içilebilecek tatlar vb. birçok konuda bilgiler edinebilirsiniz.

 

2