Çoğumuz seyahat yaptığımız şehir veya ülkelerde o bölgeye özgü ürünleri alıp evimize getirmeyi severiz. Bu bağlamda özellikle yurtdışı seyahatlerde avantajlı alışveriş noktaları olan duty-free satış noktaları seyahat severlerin favori noktaları olmaktadır. Duty-free’lerde her türlü yiyecek, parfüm, tütün ürünleri, aksesuar ve makyaj malzemeleri gibi birçok seçenek olup birçok dünya firmasının ürünleri yer almaktadır. Bu noktalardan alınan her üründe ulusal vergi ve harçlar ödenmediği için; parfüm, alkol ve sigara gibi ürünleri normal fiyatlarından çok daha ucuza almanız mümkündür. Ancak buralardan yapılan alışverişlerde genel olarak bir sınırlama olmamasına rağmen bazı ürünlerde havayolu firmaları tarafından uçağa alınması noktasında sınırlamalar getirilmiştir.  Bu sınırlamalar içinde alkol ve tütün içeren ürünler yer almaktadır. Uçakta alkol taşıma sınırı hakkındaki yazımız işte bu konuda alacağınız ürünlerin elinizde kalmaması için bilgilendirme sağlayacaktır.

 

kokteyl

Uçakta alkol taşıma sınırı ne kadardır?   

Yukarıda hava yolu firmaları Duty-free’lerden alacağınız alkol ve tütün gibi ürünler için belirli kısıtlamalar getirmiştir diye bahsetmiştik. Bu sınırlamalar her havayolu firmasına göre değişiklik gösterse de birçok firma genellikle aynı rakamlarda sınırlama koymuştur.

Genel olarak alkollü içecekler için ortalama sınırlardan bahsedecek olursak; alkol derecesi %22 veya daha yüksek olan içecekler için belirlenen sınır 1 litredir. Alkol derecesi %22 geçmeyen alkollü içecekler için ise bu sınırlama 2 litre olarak belirlenmiştir. Ayrıca sadece yurt dışı değil yurtiçi uçuşlarda alkol taşıma sınırı da aynı limitlerde değerlendirilmektedir. Fakat bu sınırlamalar bahsettiğimiz üzere her havayolu firmasına göre değişiklik gösterebilmekte olup bilet satın alırken havayolu firmasından uçak alkol taşıma sınırı hakkında bilgi almanız daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Yurt dışı seyahatlerinde talep gören alkol ve tütün ürünleri yolcular için havaalanlarında sorun oluşturmaktadır. Sorunun sebebi ise; yolcular sınırları öğrenmeden alışverişlerini yapıp daha sonrada bunu uçağa sokmak için direnmeleridir. Fakat uçak alkol taşıma sınırı kuralı kesin olup itiraz hakkımız bileti aldığımız andan itibaren yoktur. Çünkü bilet alırken kullanıcı sözleşmesini onayladığımız için havayolu firmasının uçak alkol taşıma sınırı şartları kabul etmiş bulunmaktayız. Ayrıca alınan alkollü ürünler duty-free’lerde özel poşetlerle ağzı kapatılarak (kilitli poşetler) ve faturaları ile alıcıya teslim edilmektedir. Uçağa biniş yapılırken bu ürünler kontrol edilmekte olup eğer kilitli poşetler açılmış ise havayolu firmasının bu ürünlere el koyma hakkı da bulunmaktadır.

Gideceğiniz noktalara uygun fiyata uçak bileti bulmak için güvenle ziyaret edebileceğiniz sitemiz Rotaradar‘dan ayrıca blog sayfamız sayesinde uçuş ve uçak kuralları hakkında ve daha birçok konuda bilgi edinebilirsiniz.

 

Yorumlar
0