Özellikle yurt dışı uçuşlarda olmak üzere havayolu firmaları uçakta sigara taşıma sınırı ve alkol taşıma sınırı belirlemişlerdir. Bu sınırlamalar her havayolu firmasına göre farklılık göstermekle birlikte genel itibariyle aynı rakamsal çerçevesinde sınırlamalar yapılmaktadır. Bu sınırlamalar tabiki 18 yaş ve üstü yolcuların kullanabileceği muafiyet hakkı olarak değerlendirilmektedir. Yani 18 yaş ve altı kişiler için bu hakları kullanmak mümkün değildir.

Genel olarak tütün ve tütün ürünleri için belirlenen muafiyet sınırlarını aşmamak koşuluyla her ürün için farklı sınır belirlenmiştir. Bu sınırlar, her ürün için ayrı ayrı kullanılabilmektedir. Yani hem sigara hem de puro alıp yolculukta taşıma sınırına takılmazsınız. Uçakta sigara taşıma sınırı toplamda 600 adet olarak belirlenmiştir. Bu da 3 karton sigaraya tekabül etmektedir. Sigarillolar yani her biri 3 gramdan ağır olmayan purolar için 100 adet belirlenen sınır gramı daha ağır purolar için ise 50 adet olarak kabul edilmiştir.

uçakta sigara taşıma sınırı - uçakta tütün taşıma sınırı

 

Peki, hava alanlarından tütün geçer mi?

Uçakta sigara taşıma sınırı dışında merak edilen diğer bir konu ise havaalanlarından tütün geçer mi sorusunun cevabıdır. Bu konuda da belirli kısıtlamalar getirilmiştir. Eğer götüreceğiniz kıyılmış tütün ise sınırlaması; 200 yaprak sigara kağıdı ile birlikte 250 gram olarak belirlenmiştir. Bu sınır puro tütünlerinde ise farklılık göstermekte olup havayolu firmalarınca 200 gram taşıma sınırı konulmuştur.

 

Uçakta Sigara Taşıma Sınırına Takılmamak için Elektronik Sigara

Elektronik sigaralar için ise taşıma sınırı, çıkarılan bir yönetmelikle değişmiştir. Buna göre; uçakların kargo bölümünde taşınması yasaklanmış olup, yalnızca yolcunun beraberindeki kabin içi el bagajında veya yolcunun üzerinde taşınmasına izin verilmektedir. Ancak bu elektronik sigaraların uçak içinde şarj edilmesi ve uçakta kullanılması yasaklanmıştır.

Genel itibariyle konuyu özetlediğimizde hava alanlarından satın alacağınız alkol ve sigara sınırlamaları yer almaktadır. Bunun için genel kriterler haricinde bilet satın alacağınız firmanın da bu konudaki kriterlerini öğrenip ona göre gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz. Çünkü gerek yolcu gerekse uçak güvenliğini sağlamak adına hava yolu firmalarının belirlediği kurallara uyma yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Şu da unutulmamalıdır ki bagajınızda aksi bir durum tespit edilirse firmaların uçağa bagajınızı almama hakkı vardır.

1