Ukrayna Gezi Rehberi seyahat etmeyi seven kişiler için hazırlanmış Ukrayna Hakkında Bilgiler ve seyahat önerileri içeren bir rehberdir. Siz de Ukrayna Gezi Rehberini inceleyerek ülke hakkında bilgi edinebilir ve kolay bir şekilde seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Ukrayna Tarihi incelendiğinde ülke coğrafyasının birçok devletin egemenliği altına girdiğini söylemek mümkün. İskitler, Hunlar, Kıpçaklar, Kumanlar, Oğuzlar ve Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına giren Ukrayna topraklarında 1. Dünya Savaşı sonrasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur. Ukrayna’da Sovyet döneminde yaşanan ve dünyayı etkileyen Çernobil reaktör kazası nedeniyle ülke geneline yayılan radyoaktif serpinti nedeniyle 350 bine yakın kişi olayın yaşandığı Çernobil bölgesinden uzaklaştırıldı.

Ukrayna, Belarus ve Rusya arasında yapılan görüşmeler sonrasında Sovyetler Birliği kaldırıldı ve Ukrayna bağımsız bir devlet haline geldi.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde yer alan Ukrayna hakkında bilgiler bölümü ülke hakkında genel bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Ukrayna’nın BaşkentiKiev
Ukrayna’nın Nüfusu44,83 milyon
Ukrayna’nın Para BirimiUkrayna Grivnası
Ukrayna’nın İklimiAkdeniz ve Karasal
Ukrayna’nın Ana DiliUkraynaca
Ukrayna Telefon Kodu+380

 

Ukrayna’nın Coğrafi konumu gereği birçok ülkeyle komşuluğu bulunmaktadır. Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna’nın Karadeniz’e de kıyısı bulunmaktadır. Ukrayna’nın doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya bulunmaktadır. Ülkenin kuzey batısında Beyaz Rusya bulunurken batısındaysa 3 adet komşusu vardır. Macaristan Polonya ve Slovakya Ukrayna’nın batı komşularıdır. Ukrayna’nın güneybatısında Romanya ve Moldova ile de kara sınırı bulunmaktadır.

Ukrayna para birimi olarak Ukrayna Grivnası kullanan bir ülkedir. Ukrayna  Para birimi olan Ukrayna Grivnası’nın kısaltması UAH’dir.

Ukrayna’nın Coğrafi Konumu

Ukrayna’nın şehirleri arasında olan Kiev ülkenin başkentidir. Ülke idari olarak şehirlere bölünmüştür. Bu şehirlerden Kiev ve Sivastopol özel statülü şehirken 279 adet şehir rayon ve 178 adet şehir ise oblastdır. Aşağıda Ukrayna’nın önemli şehirleri listesine ulaşabilirsiniz.

 • Kiev
 • Odessa
 • Lviv
 • Sivastopol
 • Donetsk
 • Dnipro
 • Harkov
 • Zaporijya
 • Herson
 • Çernivtsi
 • Sumi
 • Lutsk
 • Rivne
 • Ujgorod
Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna’da konuşulan diller arasında bulunan Ukraynaca ülkenin resmi dilidir. Nüfusun büyük çoğunluğu Ukraynacayı anadil olarak kabul etmektedir. Ülke uzun yıllar boyunca Rus etkisi altında da kaldığı için Rusça da Ukrayna’da yaygın olarak konuşulmaktadır. Ukrayna da en çok konuşulan yabancı dil ise İngilizcedir.

Ukrayna’da dini inançlar arasında Hıristiyanlık ülkedeki çoğu vatandaş tarafından kabul edilmiştir. Ülke halkının çoğu Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Ülke nüfusunun %22’lik kısmı ise Ateisttir.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde yer alan Ukrayna’ya Ne zaman gidilir? Bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Ukrayna İklimi ve Hava Durumu hakkında bilgi sahibi olmasına olanak sağlayacaktır. Bu bilgileri öğrendikten sonraysa seyahatinizi kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

Ukrayna ılıman iklim kuşağı içerisinde yar alan bir ülkedir. Ülkenin denize kıyısı olmayan kentlerinde karasal iklim görülürken kıyı kesimlerindeyse Akdeniz iklimi görülmektedir. Ukrayna’da seyahat edeceğiniz bölgeye ve seyahat amacına göre seyahat tarihleriniz değişecek olsa da haziran ve eylül ayları arasında kalan bir dilimde seyahatinizi planlamanızı öneririz.

Ukrayna’ya seyahat edecek olan kişilerin en çok seçtiği ulaşım yöntemi havayoludur. Ülkemizden Ukrayna’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ankara ve İstanbul kalkışlı olan bu uçuşlar genellikle Kiev, Lviv ve Odesa havaalanlarına yapılmaktadır.

Ukrayna Uçak Bileti satın alırken Pegasus, Türk Hava Yolları ve Ukraine İnternational Airlines ’ten uçak bileti satın alarak daha kolay bilet bulabilirsiniz.

Ukrayna Kültürü

Ukrayna kültüründe sosyal hayat oldukça önemlidir bu da sosyal hayatın zenginleşmesine ve çeşitlenmesine olanak sağlamıştır. Ukrayna kültürü Hristiyanlık etkisiyle gelişen bir kültürdür. Genellikle Doğu Avrupa ülkelerinin kültüründen etkilenmiştir. Ukrayna gece hayatı bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Genellikle ülke insanları eğlenceye düşkün olduğu için Ukrayna Kulüpleri bir hayli çeşitlenmiştir. Ülkede en çok tüketilen içeceklerden birisi alkoldür. Ukrayna’da bir kişi yılda yaklaşık 15 litre alkol tüketmektedir. Ukrayna kültüründe evlenildiğinde yüzük sol parmak yerine sağ parmağa takılmaktadır. Genellikle Ukrayna’ya gelen turistler eğlence hayatı için ülkeyi seçmektedir. Ukrayna’da alkol fiyatları da dünya geneline göre bir hayli ucuzdur.

Ukrayna Mutfağı

Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde yer alan Ukrayna mutfağı bölümü ülkede ne yiyip ne içeceğinize karar vermenizi sağlayacak.Ukrayna Mutfağı özellikle komşu ülkelerin mutfaklarından bir hayli etkilenmiştir ülke mutfağının en çok etkilendiği ülke ise kuşkusuz Rusya’dır.

Ukrayna’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 

 • Borscht Çorbası, Sovyet ülkelerinin en çok sevilen çorbası olan bu çorba yaklaşık 30 malzeme kullanılarak yapılmaktadır. Pancar ve sığır eti suyu kullanılarak yapılan çorbaya mevsim sebzeleri eklenmektedir.
 • Kiev Tavuğu, Sarımsaklı sos ile servis edilen bu yemek bizdeki Nugget’a benzemektedir.
 • Patatesli Krep, birçok Sovyet ülkesinin vazgeçemediği kahvaltılıklardan birisi olan patatesli krep mantar ve et ile servis edilmektedir.
 • Vareniki, bir çeşit tatlı olan vareniki şekil olarak mantıya benzemektedir. Genellikle içi doldurulurken et, vişne, patates, peynir gibi ürünler kullanılmaktadır.
 • Okrosha, yaz aylarında içebileceğiniz soğuk bir çorba türüdür. İçinde turp, salatalık, havuç ve sos bulunmaktadır.
 • Holodets, Ukrayna’da bir kutlamaya denk geldiyseniz et parçaları ve jöleyle yapılmış olan bu yemekten tadabilirsiniz.

 

Ukrayna’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Ukrayna seyahatiniz esnasında hediyelik eşya almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle Ukrayna’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümünde sizlere birkaç hediyelik eşya önerisi sunduk.

 • Petrkivka, ülkeye özgü bir tablo çeşidi olan bu hediye ülkeye özgü olan ürünleri sevdiklerinize hediye etmenizi sağlayacak.
 • Vışıvanka, Ukrayna kültürü içerisinde kullanımı çok yaygın olan bu gelenek kıyafeti birlik ve beraberliğin sembolü olarak bir yakınınıza hediye edebilirsiniz.
 • Bez Bebek, ülkenin birçok pazarında veya hediyelik eşya dükkanında bulacağınız bebekler genellikle kadının gücünü ve aile önemini temsil etmektedir.

Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları Ukrayna seyahatlerinde Ukrayna Vizesinden muaftır. Seyahat edeceğiniz süre izin verilen zamanı aşıyorsa Ukrayna Vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna’nın ülkemizde Ankara’da büyükelçiliği, İstanbul’da başkonsolosluğu, Çanakkale, İzmir’de de fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

 

 • Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Adresi: Sancak Mahallesi, 512. Sokak, №17, Yıldız, 06550 Çankaya Ankara / Türkiye
 • Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Adakale Sok. No:13 Şenlikköy – Florya Bakırköy 34153 İstanbul /Türkiye
 • Ukrayna İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi: Talat Paşa Bulvarı No:53 Kat:2 Daire:5 Alsancak, İzmir / Türkiye
 • Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu Adresi: Vakıf İş Hanı, K:1, No: 3/4, 17100, ÇANAKKALE
0