Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Balkan Yarımadası, gerek ortak tarihi geçmişimizden gerekse doğal güzelliklerinden dolayı vizesiz olmasa dahi mutlaka gezilik görülmesi gereken yerlerdendir. Tabi bu güzelliklerinin yanında bir de Türk vatandaşlarından vize istememeleri onları daha cazip bir hale getirmektedir. Türkiye’den 1,5-2 saatlik uçuşlar ile ulaşabileceğiniz bu destinasyonlar tek seferde pek çok ülkeyi ziyaret etme avantajına sahiptirler. Özellikle sadece bayram tatili gibi uzun tatillerinizde değil neredeyse haftasonu bile gidip gelebileceğiniz bu ülkelere gitmek istediğiniz tarihe, mevsime göre dilediğiniz şekilde plan yapabilirsiniz. Rotaradar ailesi olarak sizler için vizesiz balkan ülkeleri arasında yer alan en popüler destinasyonları listeledik.

Kuzey Makedonya

Büyük İskender’in doğum yeri olan Kuzey Makedonya vizesiz balkan ülkeleri listesinin başını çekiyor. Kuzey Makedonya kendine has kültürü, misafirperver halkıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Başkenti Üsküp olan ülke Türk vatandaşları tarafından en çok tercih edilen destinasyonlardan biridir. Üsküp’ün yanı sıra Ohrid, Bitola (Manastır), Struga, Tetova, Gostivar şehirleri de görülmeye değerdir. Struga şehri ‘Şairler Şehri’ olarak anılmaktayken, Bitola (Manastır) ise Atatürk’ün askeri okula gittiği yer olarak bilinmektedir. Ohrid ise ülkenin özellikle yaz aylarında tercih edilen en popüler tatil merkezidir. Vizesiz balkan ülkeleri turunuza başlamak için güzel bir destinasyon olan Kuzey Makedonya’ya en uygun fiyatların adresi ise yılın her zamanı rotaradar.com. Makedonya 90 güne kadar Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.

Arnavutluk

Arnavutluk

Başkenti Tiran olan tipik Balkan coğrafyasının temsilcisi Arnavutluk’un medeniyet örtüsünü Roma, Yunan ve Osmanlı mimarisi oluşturmaktadır. Adriyatik kıyısında dağlık bir coğrafyaya ev sahipliği yapan Arnavutluk hem yazlık hem kışlık tatillerinizi geçirebileceğiniz güzel plajlara ve kayak merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kültür turizmini sevenlerin de tercih ettiği en popüler destinasyonlardan biri olan ülkede 7200 ciltlik Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi oldukça dikkat çekmektedir. Tiran’ın merkezinde yer alan Ethem Bey Cami, Saat Kulesi ve İskender Bey Heykeli ülkenin simgesi haline gelmiştir. Tiran dışında Arnavutluk’ta gezilmesi gereken diğer şehirler ise, 1000 pencereli kent olarak bilinen Berat, ülkenin üçüncü büyük şehri olan ve Elbasan Tavasıyla ünlü Elbasan, Tiran’a 30km mesafede bulunan sahil kenti Durres, ülkenin tarihi kenti İşkodra, deniz kum güneş tatillerinin başkenti olan Saranda, Vlore ve Ksamil. Vizesiz balkan turunuza mutlaka dahil etmeniz gereken Arnavutluk Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize istememektedir.

Kosova

kosova

2008 senesinde bağımsızlığını elde eden Kosova uzun yıllar egemenliği altında kaldığı Osmanlı’nın izlerini hala taşımaktadır. Denize kıyısı olmayan Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri Kosova bölgenin en fakir ülkelerinden biri olma unvanına sahiptir. Başkenti Priştine olan Kosova ekonomik fiyatları sayesinde Balkanlar’da ziyaret edilebilecek en popüler destinasyonlardan biri olma yolunda ilerlemektedir. Priştine’de Etnografya Müzesi, Kosova Müzesi ve Newborn Heykeli görülmesi gereken yerlerdendir. Osmanlı’nın mücevher şehri olarak anılan Prizren, mimarisi ve mutfağıyla kültürümüze oldukça yakınlık göstermektedir. Bunun yanında nüfusları 10 bine yaklaşan Türklerin bulunduğu şehirde kendinizi hiç yalnız hissetmeyecesinizdir. Kosova Türk vatandaşlarına 180 günlük süre içerisinde 90 gün vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Priştine’de bulunan havaalanına ulaşmak için en uygun fiyatlı Kosova uçak biletiniz için Rotaradar adresimizi ziyaret etmeniz yeterli.

Karadağ

Karadağ

Balkanların yükselen yıldızı Karadağ. Vizesiz balkan ülkeleri turunda uğranmaması düşünülemeyecek bir destinasyon. Renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyaret edenleri kendine hayran bırakan ülke UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Budva ve Kotor şehirleri ile orta çağın izlerini bugüne taşımaktadır. Adriyatik kıyılarında yer alan eşsiz güzellikleriyle Karadağ Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Podgorica ülkenin başkenti ve en büyük kentidir. Bu güzel şehirlere ek olarak Cetinje’yi de görmeden Karadağ’dan dönmemek gerekir. Casino Royal filminde James Bond’un meşhur ettiği Budva’yı görmeden Balkan turu yaptım dememek gerektiğini aklınızdan çıkartmadan yılın her zamanı en uygun fiyatlarla Karadağ biletiniz için sizleri rotaradar.com adresine bekleriz.

Sırbistan

Sırbistan

Tuna ile Sava Nehirleri’nin buluştuğu noktada kurulmuş Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri Belgrad’ın başkenti olduğu Sırbistan, görkemli doğası ve tarihi ile vizesiz balkan turlarının en çok tercih edilen duraklarındandır. Beyaz şehir anlamına gelen ismine yaraşır Belgrad’da saat kulesi, Kale Meydanı, Stefan Lazarevic Anıtı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saborna Kilisesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 180 gün içinde 90 günlük kalışlarda Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkede Belgrad’dan günü birlik gidebileceğiniz sevimli şehir Novi Sad’ı mutlaka ziyaret edin. Fruska Gora Milli Parkı’na buradan ulaşabilir ve şahane doğasıyla beraber orta çağa ait mimarisiyle etkileyici Ortodoks manastırını görebilirsiniz. Birbirinden cazip fiyatlı Belgrad uçak bileti için sizleri Rotaradar adresimizde beklediğimizi aklınızdan çıkartmayın.

Balkanlar keşfedilmek için sizleri bekliyor. Vizesiz balkan ülkeleri seyahatiniz için planınızı yılın hangi mevsiminde yaparsanız yapın içinizi serinleten fiyatlar ve daha pek çok bilgi ile sizleri rotaradar.com adresimizde bekliyor olacağız. Kampanlarımızdan zamanında haberdar olmak için bizleri Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Çünkü Rotaradar, hayal ettiğinizden bir fazlası.

Yorumlar
0