Yunan Mutfağı ile Türk Mutfağı birbirine çok benzeyen mutfaklardır. Yunanistan mutfağı binlerce yıllık Antik Yunan kültürünün ve Bizans’ın izlerini taşıyan ve bu izleri yaşatan bir mutfaktır. Yunanistan’da genellikle yapılan yemeklerde insanlar Zeytinyağını çok kullanmaktadır. Kısacası Yunan mutfağı biraz daha zeytin yağlı yemeklerin ağırlıklı olduğu bir mutfaktır.  Bunun yanı sıra Yunan Mezeleri de dünya genelinde oldukça ünlenmiştir.

Horiatiki

Yunan Mutfağı

Yunan Salatası olarak bilinen Horiatikinin bizdeki Akdeniz Salatasından bir farkı yoktur. Yunanistan’da yapılan bu salata çeşidinde genellikle Domates, Salatalık, Soğan Biber, Zeytin, Biber ve Zeytinyağı kullanılır.

Avgolemono

Yunan Mutfağı

Yunanistan mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bu çorba türü bizdeki terbiyeli tavuk çorbasına benzemektedir. Tavuk göğsü ve şehriye kullanılarak yapılan Avgolemono, genellikle ülkede limon ile servis edilir.

Tzaziki

Türk Mutfağındaki cacığa benzeyen Tzaziki’nin bizden ayrılan en büyük yanı biraz daha koyu yapılmasıdır. Yoğurt, salatalık, zeytinyağı ve baharat kullanılarak yapılan Tzaziki’nin üzerine zeytinyağı dökülerek servisi yapılır.

Garides Mi Feta

Yunanistan’ın popüler yemeklerinden birisi olan Garides Mi Feta, karides ve beyaz peynirin karıştırılarak sahanda pişirildiği bir yemektir.

Yemistes

Türk Mutfağındaki dolma gibi yapılmaktadır. Fakat Yunanistan’ın gideceğiniz bölgesine göre dolma içinin farklılaştığını görebilirsiniz. Genellikle bazı bölgelerde daha fazla yeşillik kullanılırken bazı bölgelerde ise dolma içini hazırlamak için daha fazla baharat tercih edilmektedir.

Yiourti Me Meli

Yiourti Me Meli, bal ve yoğurt kullanılarak yapılan bir tatlıdır. Genellikle akşam yemeklerinde yemekten sonra getirilmektedir.

Yunan Mezeleri

Yunanistan dendiğinde en çok aklımıza gelen şeylerden birisi de Yunan Mezeleridir.  Ülkede herhangi bir restorana gittiğinizde Rakı içerken yiyebileceğiniz mezeleri aşağıda sıraladık.

Saganaki

Yunanistan’da en çok sevilen mezelerden birisidir. Peynirle yapılan bu meze genellikle sahanda yapılmaktadır. İsteğinize göre Ispanaklı ve Karidesli Saganaki çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Keftedes

İzmir köfte olarak bildiğimiz Keftedes, genellikle Yunanistan’da meze olarak tüketilen bir yiyecektir.

Kalamari

Herhangi bir restoranda karşınıza çıkabilecek Kalamari, Türk Mutfağındaki Kalamar Tavanın aynısıdır.

Melitzanosalata

Közlenmiş patlıcanın ezilerek servis edildiği bir meze türüdür. Yunanistan’da yiyeceğiniz Melitzanosalata size biraz zeytin yağlı gelebilir.

0