Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan Gezi Rehberi içerisinde yer alan bilgilerle sen de seyahatini kolay bir şekilde planlayabilirsin. Şimdi Rotaradar’a gel ve Yunanistan Gezi Rehberi incelemeni yaparak ülke hakkında bilgi edin.

Yunanistan Tarihi, incelendiğinde ülkedeki ilk yerleşimlerin çok eski dönemlere uzandığını söylemek mümkündür. Yunanlılar M.Ö Ege Adalarına ve Egenin güney kıyılarına doğru bir yayılım gösterdiler. Bu dönemlerde bölgeye yayılan halk burada Yunancaya dönüşmüş olan bir dil getirdiler.

Yunan tarihinde Antik Yunanistan’ın M.Ö 2. Yüzyıl civarlarında Romaİmparatorluğunun hakimiyeti altına girdiğini söylemek mümkündür. Yunan tarihine bakıldığında Modern Yunanistan’ın 1821 yılında Osmanlı Devleti’nin, Fransa, İngiltere ve Rusya’ya karşı aldığı yenilgiler sonrasında kurulduğu görülmektedir. Modern Yunanistan, İstanbul yönetiminden koparılanAtina’da ve Mora Yarımadasında krallık olarak kurulmuştur. Bu krallığın ilk Kralı ise Alman asıllı olan OTTO’dur.

Yunanistan Bayrağı

Yunanistan Gezi Rehberi içinde bulunan Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümü ülkeye edeceğiniz seyahatinizden önce Yunanistanhakkında en genel bilgileri öğrenmenizi sağlayacak. Bunun yanı sıra detaylı olarak verilen bilgilerle de ülke hakkında daha fazla bilgiye erişebileceksiniz.

Yunanistan’ın BaşkentiAtina
Yunanistan’ın Nüfusu10,77 milyon
Yunanistan’ın Para BirimiEuro
Yunanistan’ın İklimiAkdeniz İklimi
Yunanistan’ın Ana DiliYunanca
Yunanistan’ın Telefon Kodu+30

Yunanistan Balkanlarda yer alan bir ülkedir.Ülke stratejik olarak oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.Avrupa,Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde yer alan Yunanistan’ın birçok denize kıyısı ve birçok ülkeye de sınırı bulunmaktadır. Yunanistan Balkan yarımadasının güneyinde yer alan bir ülkedir.  Ülkenin kuzeyinde Arnavutluk, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğusunda ise Türkiye ile sınırı vardır. Yunanistan’ın doğusunda Ege Denizi, batısında ise İyonya denizi bulunmaktadır. Yunanistan’ın güneyinde ise Akdeniz ve Girit Denizi vardır.

28 Şubat 2002 tarihi sonrasında Yunanistan Para birimi olarak Euro’ya geçmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinin ortak para birimi olan Euro’nun uluslararası alandaki kodu EUR’dur.

Yunanistan’da Konuşulan Diller

Yunanistan’ın şehirleri arasında olan Atina Yunanistan’ın başkenti konumundadır. Atina’da Yunan nüfusunun yaklaşık %45’i yaşamaktadır.Yunanistan 13 idare bölümden oluşmaktadır. İdari bölümlerin ise farklı başkentleri bulunmaktadır. Yunanistan’ın en büyük idari bölümü Atina’dır ve 3,9 milyon Yunan Atina’da yaşamaktadır. Yunanistan’ın en büyük ikinci idari bölümü Orta Makedonya’dır. Orta Makedonya’da yaşayan insan nüfusu 2 milyona yakındır.

Atina

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, ülkenin en büyük şehridir. Eski Yunan Medeniyetinin de merkezi olan Atina, antik dönemde çok önemli bir kültür ve ticaret merkeziydi. Atina isminin anlamı Yunan mitolojisinde çokça rastladığımız savaş tanrıçası olan Athena’dan gelmektedir.

Selanik

Yunanistan’ın en gözde şehirlerinden birisi olan Selanik’in, Türkler için de önemi oldukça büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik, Yunanistan Makedonya’nın başkenti konumundadır.

Yunan Adaları dendiği zaman herkesin yüz ifadesi değişmekte ve her zaman ihtiyaç duyduğumuz deniz, kum, güneş keyfine olan hasret insanların gözünden okunmaktadır. Yunanistan dendiğinde genellikle herkesin aklına Yunan Adaları’ndan başka çok şey gelmemektedir. Yunanistan Gezi Rehberiiçerisine eklediğimiz bu bölüm yaz tatili için Yunanistan’ı tercih edecek olan kişilerin tercihini kolaylaştıracak birçok öneriyle dolu.

Sakız Adası

sakız adası

Yunan Adaları arasında en büyük 5. Ada olan Sakız Adası, Yunanistan’ın en güzel adaları arasında gösterilmektedir. Ülkemizin ege bölgesindeki şehirlerinden düzenlenen turlar ile kolay erişebileceğiniz bu ada birbirinden farklı yapıda kurulmuş köyleri ile bilinmektedir.  Sakız Adası, Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın olan adalarından birisidir ve tam olarak Çeşme’nin karşısında yer almaktadır.

Rodos

Yunan kültürünü ve tarihini en yakından gözlemleyebileceğiniz bu ada geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kurulduğu tarihten günümüze kadar olan dönemde tüm tarihi değerlerini korumayı başaran Rodos Adası’nda denize girebileceğiniz birçok plaj ve koy bulunmaktadır. Rodos’un tamamını gezeceğim diyenlerdenseniz eğer Rodos’u gezmek için yaklaşık 3- 4 gününüzü ayırmanız gerekecektir.

Santorini

yunan adaları

Yunanistan’ın en çok turist çeken adalarından birisi olan Santorini, Yunanistan’ın en güzel adalarından birisidir. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan bu ada M.Ö 1450 yılında patlayan bir volkan sonucunda bugünkü şeklini almıştır. Kendinizi masallarda gibi hissedeceğiniz Santorini de birbirinden güzel koyların tadını çıkarabilir ve eşsiz rum restoranlarında akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Mykonos

yunan adaları

Yunanistan’ın en önemli ve en gözde adalarından birisi olan Mykonos, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Mykonos’a seyahat edecekseniz eğer Yunan Kültürünü yakından tanıyabileceğiniz birçok yerin bu adada olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mykonos’ta bulunan köylerde Yunan kültürüne ait birçok öğeyi görebilirsiniz.

Yunanistan’da konuşulan diller arasında olan Yunanca ülkenin resmi dilidir. Yunanistan’da yaşayan Türkler, Makedonlar, Arnavutlar ve Ermeniler de düşünüldüğünde. Yunanistan’da TürkçeMakedoncaArnavutça veErmenice gibi dillerin de azınlık dili olarak konuşulduğunu söylemek mümkündür. Bunların yanı sıra Yunanistan’daki insanların büyük kısmı ikinci yabancı dil olarak İngilizce konuşmaktadır. İngilizcenin yanı sıra İtalyanca,Fransızca ve Almanca gibi diller de Yunanistan’da konuşulan ikinci yabancı dil niteliğinde olan dillerdir.

Yunanistan’da din, Yunan Ortodoks kilisesinin hakimiyeti altındadır. Doğu Ortodoks kiliseleri içerisinde olan Rum Ortodoks kilisesi tarihsel açıdan Bizans İmparatorluğuna atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. Yunanistan’da yaşayan insanların %94’ı Hristiyanlığa inanmaktadır. Bu %90’lık kesimin %90’ınıOrtodokslar, %4’ünü de Katolikler ve diğer mezheplere inananlar oluşturmaktadır. Yunanistan’da yaşayan insan nüfusunun %2’si İslam dinine inanmaktadır. Yunan nüfusunun %3’lük bölümü de herhangi bir dine mensup değildir.

Yunanistan, Balkanların güney bölümünde yer alan ve Akdeniz iklim tipinin görüldüğü bir ülkedir. Fakat ülkenin kuzey kesimlerinde ve dağlık bölgelerinde iklim biraz daha serttir ve kışlar daha soğuk geçmektedir. Yunanistan’a seyahat edecekseniz eğer kış ayı ortalama sıcaklıklarının 7 dereceye kadar düştüğünü bilmelisiniz. Ülkedeki yaz ayı sıcaklıklarının 35 dereceye kadar çıktığını bilmeniz oldukça seyahatiniz için  önemli. Bu nedenle seyahatinizi nisan ve ekim ayları arasında planlayabilirsiniz.

Yunanistan, Avrupa Birliğine üye olan bir ülkedir ve bu nedenle ülkeye gidenlerSchengen Vizesi alarak seyahatlerini gerçekleştirmelidir. Schengen vizesi için başvurularınızı Yunanistan Konsoloslukları veya Vize Merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

 

Yunanistan’a ülkemizden havayolukarayolu ve deniz yolu ulaşım şekillerinden birisini tercih ederek seyahat edebilirsiniz. Genellikle ülkemizdenYunan adalarına giden kişiler deniz yolunu ve havayolu tercih ederken,AtinaSelanik gibi Yunanistan illerine giden kişiler de karayolu ve havayolunu tercih etmektedir.

Yunanistan’a deniz yolu ile seyahat etmek istiyorsanız eğer ülkemizin Ege Bölgesinden kalkan turlar ile ülkenin en güzel adalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havayolu seyahatini tercih edecekseniz de İzmirİstanbul veAnkara gibi illerimizden direkt uçuşları tercih ederek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yunanistan Gezi Rehberi

Yunan Mutfağı ile Türk Mutfağı birbirine çok benzeyen mutfaklardır. Yunanistan mutfağı binlerce yıllık Antik Yunan kültürünün ve Bizans’ın izlerini taşıyan ve bu izleri yaşatan bir mutfaktır. Yunanistan’da genellikle yapılan yemeklerde insanlar Zeytinyağını çok kullanmaktadır. Kısacası Yunan mutfağı biraz daha zeytin yağlı yemeklerin ağırlıklı olduğu bir mutfaktır.  Bunun yanı sıra Yunan Mezeleri de dünya genelinde oldukça ünlenmiştir.

Garides Me Feta

Yunanistan’ın popüler yemeklerinden birisi olan Garides Me Feta, karides ve beyaz peynirin karıştırılarak sahanda pişirildiği bir yemektir.

Avgolemono

Yunanistan mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bu çorba türü bizdekiterbiyeli tavuk çorbasına benzemektedir. Tavuk göğsü ve şehriye kullanılarak yapılan Avgolemono, genellikle ülkede limon ile servis edilir.

Horiatiki

Yunan Salatası olarak bilinen Horiatikinin bizdeki Akdeniz Salatasından bir farkı yoktur. Yunanistan’da yapılan bu salata çeşidinde genellikle Domates, Salatalık, Soğan Biber, Zeytin, Biber ve Zeytinyağı kullanılır.

Yemistes

Türk Mutfağındaki dolma gibi yapılmaktadır. Fakat Yunanistan’ın gideceğiniz bölgesine göre dolma içinin farklılaştığını görebilirsiniz. Genellikle bazı bölgelerde daha fazla yeşillik kullanılırken bazı bölgelerde ise dolma içini hazırlamak için daha fazla baharat tercih edilmektedir.

Saganaki

Yunanistan’da en çok sevilen mezelerden birisidir. Peynirle yapılan bu meze genellikle sahanda yapılmaktadır. İsteğinize göre Ispanaklı ve Karidesli Saganaki çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Keftedes

İzmir köfte olarak bildiğimiz Keftedes, genellikle Yunanistan’da meze olarak tüketilen bir yiyecektir.

Yunanistan’da genellikle insanlar geçimlerinin büyük kısmını el yapımı eşyalardan çıkarmaktadır. Ülke genelinde her yerde bulabileceğiniz El yapımı deri sandaletleri hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Yunanistan denince akla ilk gelen şeylerden olan Uzo ve Şarap da güzel bir hediyelik eşya olabilir. Bunların yanı sıra TavlaSatranç Takımı, Antik Yunan Kültürünü yansıtanVazoları da hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

 
0