İran Uçak Bileti

Güneybatı Asya’nın mistik ülkesi İran çok farklı bir tatil seçeneği için sizleri bekliyor. Rotaradar.com’da bulabileceğiniz birbirinden avantajlı düşük maliyetli havayolu sayesinde en ucuz İran uçak bileti parmaklarınızın ucunda.

Milattan önce 4000’lere dayanan tarihi ile dünyanın en eski sürekli uygarlığı olan, Fars Körfezi, Umman Körfezi ve Hazar Denizi kıyısında yer alan İran’ın başkenti Tahran’dır. İran dünyadaki en dağlık ülkelerden biri olarak dağcılık sevdalılarının gözdesi olmaktadır. Kafkas, Zagros ve Elburz sıradağları ülkede yer alan başlıca sıradağlardır. Demavent Dağı yalnızca İran’ın değil tüm Avrasya topraklarının en yüksek dağıdır. Dağların sebep olduğu iç bölgelerdeki kentlerde sert kara iklimi hakimdir ve bölgede geniş çöl alanları bulunmaktadır.

İran İslam öncesi ve İslam döneminin karışımından kaynaklı kültür sentezi sayesinde oldukça renkli bir yelpazeye sahiptir.

Eskiden Rey şehrinin bir kasabası olan Tahran 1876 senesinde başkent ilan edilmesinden bu yana öyle bir gelişme göstermiştir ki şimdiler de Rey Tahran’ın bir kasabası konumundadır. Elbruz Dağı’nın eteklerine kurulmuş şehrin etrafında nehir, göl ve benzeri su kaynağı bulunmamaktadır. Orta doğudaki en büyük metro hattı trafik sorununu çözmek için Tahran'da kurulmuştur. Bunun yanında ülkede çevre kirliliğini azaltmak için araçlarda mazot kullanımı yasaklanmıştır. Ayrıca ülke genelinde elektronik eşya fiyatlarının neredeyse %50 oranında daha az olduğunu da hatırlatmakta yarar var diye düşünüyoruz. 

İran’da Gezilecek Yerler

Ülkenin yoğun kültür ve tarih harmanı içinde yer alan gezilmesi gereken birkaç yerine bakacak olursak; en başta şüphesiz ki Fars Eyaleti'nde yer alan Persepolis yer almaktadır. Tahran'ın güneyinde yer alan Gülistan Sarayı Kaçar Hanedanlığı döneminden günümüze tüm ihtişamı ile ayaktadır. Dünyanın en yüksek 4. Gökdeleni olan Milad Kulesi de Tahran’ın merkezinde yükselmektedir. İslam sonrası döneme ait kültürle beraber inşa edilen görkemli camilerden bazıları ise; Şiraz’daki Nasir al-Mulk Camisi, Hafıziye sayılabilir. İsfahan şehrinde de çok görkemli yapılara rastlanmaktadır. Nakş-ı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Mescid-i Şah, Vank Katedrali bunlardan sadece bazılarıdır.

Farklı çeşitte yemekleri, tatlıları ve Şiraz şarabı ile mutfağına da hayran kalacağınız İran tatil için mistik bir seçim olabilir. Rotaradar.com’da hemen İran uçak bileti aramanızı yapın!

İran Uçak Bileti Nereden Alınır?

Yüzlerce tarifeli havayolu arasından en uygun fırsatlarla ucuz İran uçak biletinizi seçin ve bu güzel tatilden mahrum kalmayın!

Tahran

Uçak Bileti

Tebriz

Uçak Bileti

Şiraz

Uçak Bileti

Meşhed

Uçak Bileti

Zahedan

Uçak Bileti

Kerman

Uçak Bileti

Abadan

Uçak Bileti

Kermanshah

Uçak Bileti

İsfahan

Uçak Bileti

Kish

Uçak Bileti

Zencan

Uçak Bileti

Yezd

Uçak Bileti

Urmia

Uçak Bileti

Şehrekürd

Uçak Bileti

Lar

Uçak Bileti

Hürremabad

Uçak Bileti

Dasht-e Naz

Uçak Bileti

Buşehr

Uçak Bileti

Bander Abbas

Uçak Bileti

Asaluye

Uçak Bileti

Erdebil

Uçak Bileti