İstanbul'da Gezilecek Yerler - En Güncel 100 Öneri

İstanbul’da gezilecek yerler denince aklımıza hemen Sultanahmet, Ayasofya, Galata Kulesi, Ortaköy,  Kızkulesi ve Piyer Loti gelir. Hepsi çok nadide yerler evet; ama buraları defalarca dolaştınız! İşte tam da bu sebepten, biz bu yazımızda İstanbul’da en güncel ve en popüler gezilecek yerleri sizler için hazırladık. İşte; İstanbul’da gezilecek yerler listemizde bulunan en güncel 100 öneri:

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul denince akla gelen ilk yer. Tarihteki İstanbul denince akla gelen Sultanahmet, Fatih, Beyazıt, Eyüp, Taksim, Karaköy gibi yerleşim yerlerini ve geliştikçe bünyesine katılan Levent, Maslak, Beylikdüzü, Silivri, Bağcılar vb. bölgeleri kapsayan Avrupa Yakası, gezilecek birçok tarihi ve doğal mekânlara sahip. Birçok güzelliği bünyesinde barındıran İstanbul Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında birkaçı ise şunlar:

1)MİLİON STONE

Napolyon, “Dünya, tek bir devlet olsa başkenti İstanbul olurdu.” dese de, İstanbul zaten asırlar önce  Bizanslılar tarafından dünya başkenti ilan edilmişti. Milion Stone, Hz. İsa’nın dokunduğu kutsal taş olarak biliniyor. Taşın bulunduğu Ayasofya yakınlarındaki konum ise; Bizanslılara göre dünyanın merkezi ve sıfır noktası.  Bu kıymetli yapı, son günlerde İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arasında popüler. Biz de onu gezi turumuzun başlangıç noktası yaptık.

2)MOZAİK MÜZESİ

Mozaik Müzesi, İstanbul’da Sultanahmet’e yakın gezilecek yerlerden. Bizans döneminde, Ayasofya’dan Eminönü’ne kadar uzayan saraylar ve bu sarayları süsleyen mozaikler mevcuttu. Saray mozaikleri yapılan kazı çalışmalarıyla çıkarıldı ve Mozaik Müzesine yerleştirildi. Asırlar öncesinden kalan bu hazineyi keşfedin.

3)CAĞALOĞLU

Cağaloğlu, yayınevleri ve mis gibi kağıt kokusunun semti. Osmanlı’nın buraya bıraktığı en güzel miras ise; Cağaloğlu Hamamı. Mimari yapısıyla göz dolduran hamam hala hizmet vermeye devam ediyor. Hamam suyunun Ayvalık’tan gelen zeytin çekirdekleri ile ısıtılması da oldukça ilginç.

4)LALEZAR CAFE

Süleymaniye Cami’nin hemen yan tarafında bulunuyor. Hatırla Sevgili dizisinin bazı sahneleri burada çekilmişti. Lalezar;  yüksek, ahşap merdivenleri, uzun taş avlu duvarı ve yaz gecelerinde açık hava sineması gösterimiyle ünlü.

5)SAMATYA

Samatya, Ermeni ve Rum kültürünü harmanlandığı atmosferini hala koruyor. Samatya’da; sokakları, kiliseleri ve sahili gezebilir, İkinci Bahar dizisinin çekildiği Ali Haydar’da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

6)BALAT

Balat, eski İstanbul tadında sokakları ve popüler dizilere sahne olmasıyla artık çok gözde. Yeni nesil kafeler de; bu kombinasyonda yerini alınca Balat’dan çıkasınız gelmiyor. Bu kafelerden, Coffe Deparment’a uğrayıp Kenya veya Kolombiya kahvelerini deneyebiilirsiniz. Sokaklarında çekilen fotoğrafların “like” oranlarından bahsetmeme gerek yok sanıyorum. Ne duruyorsunuz, hadi Balat’ta keşfe çıkın!

7)FENER RUM LİSESİ

İstanbul’da gezilecek yerler arasında Balat’ın kırmızı binası da var. Fener Rum Lisesi, mutlaka görmeniz ve fotoğraf çektirmeniz gereken yerlerden.

8)FETHİYE MÜZESİ

Fatih’de bulunan Fethiye Müzesi, Fener Rum Lisesi’nin üstünde kalmakta. Osmanlı zamanında; kiliseden camiye çevrilmiş. Bugün ise; müze olarak kullanıyor. Freskleri ve mimarisiyle görülmeye değer.

9)BALKAPANI HANI

Tahtakale’de Kurukahveci Mehmet Efendi’yi solunuza alın ve dümdüz yürüyün. İkinci soldan girdiğiniz sokakta Balkapan Hanı’na ulaşacaksınız. Eskiden Mısır Çarşısına getirilen erzaklar hanlarda depolanırlarmış.  Bizans’tan kaldığı düşünülen bu handa da; yağ, bal, balmumu ve şeker depolanmış. Balkapanı Hanı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçmekte: “Balkapanı kale gibi bir büyük handır. Mısırlı tüccarlar burada eğleşirler”. Görülen o ki; Balkapan Hanı Evliya Çelebi’nin de İstanbul’da gezilecek yerler listesindeymiş.

10) AYNALIKAVAK KASRI

Tersane Bahçesi adıyla da bilinen Aynalıkavak Kasrı; Sütlüce-Karaköy sahil hattında bulunuyor. Müzede; çeşitli çalgı aletleri ve Osmanlı’nın müzisyen padişahı III.Selim’in besteleri sergilenmekte. Geniş bahçesinde oturup kahve içebilirsiniz.

11)KAMONDO MERDİVENLERİ

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde bulunan Kamondo Merdivenleri; Aşıklar Merdiveni olarak da bilinmekte. İstanbul’un zengin ailelerinden Abraham Kamondo’nun, Avusturya Lisesi’ne giden torunları için yaptırdığı rivayet ediliyor. Merdivenlerin özelliği, yukarıdan düşen birinin aşağıya kadar yuvarlanmayacak şekilde tasarlanmış olması. Barok, Ampir ve Rokoko tarzlarını yansıtan merdivenler bugüne kadar birçok ulusal-uluslar arası dizi ve filmde kullanıldı.

12)SAAT KULESİ CAFE

Dolmabahçe Sarayı’nı bilmeyen yok. Ancak, içinde bulunan Saat Kulesi ve kafe çok da bilinmiyor. Saat Kulesi Cafe, Boğazın hemen kenarında bulunuyor. Burada; özellikle yaz aylarında denize sıfır oturabilme imkanınız var. Deniz kokusunu içinize derin derin çekin ve bir sultan edasıyla bu eşsiz anın keyfini yaşayın. Fiyat performans oranı da harika.

13)İKİNCİ KAT TİYATRO

İstanbul’da gezilecek kültür yerlerinden olan İkinci Kat, İstiklal Caddesinde bulunuyor. Konsept; bir apartmanın ikinci katının tiyatro sahnesine dönüştürülmesine dayanıyor. Sıcak ortamı ve oyunlarıyla çok beğeniliyor.

14)MASUMİYET MÜZESİ

 Beyoğlu’nda bulunan müze, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi isimli kitabından yola çıkmış. Müzenin girişinde bulunan ses desteğini mutlaka edinmelisiniz. Orhan Pamuk’un kendi sesi ile yaptığı anlatım eşliğinde kitabı yaşayacaksınız. Gitmeden önce kitabı mutlaka okumalısınız.

15)SALT GALATA

Geçmişte, Osmanlı Bankası olarak kullanılan bina SALT GALATA adıyla yeniden açıldı. Osmanlı Bankası Müzesi, kütüphane ve kafe kullanım alanlarının bu zarif mimariyle birleştirilmesi; onu elit ve ayrıcalıklı kılıyor.

16)FRANSIZ GEÇİDİ İŞ MERKEZİ

Kemankeş caddesi ile Galata Mumhanesi sokağını birbirine bağlanmakta. Geçmişte, Fransız tüccarlar ve gemiciler burada buluştuğu için önemli bir ticaret ve kültür merkeziymiş. Şimdi de, İstanbul’da gezilecek ve takılınacak elit yerler arasında.

17)KAHVALTICILAR SOKAĞI

Beşiktaş’ta bulunan Kahvaltıcılar Sokağı; daha çok üniversite öğrencilerine hitap ediyor. Günün her saati burada uygun fiyatla kahvaltı yapmak mümkün.

18)CEZAYİR SOKAĞI

Fransız Sokağı adıyla da biliniyor. Merdivenleri, kafeleri, rengarenk bina ve minderleriyle eğlenceli ve dinlendici.

19) PERA MÜZESİ

Pera Müzesi; daha baktığınız ilk anda mimarisi ile sizi sarmalıyor. Giriş katında bulunan kafesi, Osman Hamdi Bey tabloları ve seçkin koleksiyonlarıyla kesinlikle görülmeye değer. Siz de bu nezih ortamın havasını solumak istiyorsanız Beyoğlu’nda bulunan Pera’yı ziyaret etmelisiniz.

20)PERA PALACE

Doğu Ekspresinin İstanbul’dan geçmesi, yabancılar için lüks bir otel yapılmasını gerektirdi. O günden bu yana; Pera Palace, muhteşem mimarisi ve Avrupai havasıyla hep elit ve popüler kalmayı başardı. Burası; sadece bir otel değil; aynı zamanda bir kültür merkezi işlevine de sahip.  

21)İSTANBUL MODERN

İstanbul Modern; İstanbul’un ilk modern sanat müzesi. Eskiden, Karaköy Fındıklı sahil güzergahında bulunmaktaydı. Ancak İstanbul modern için yeni bir bina yapılması kararı alınınca geçici olarak Beyoğlu’nda bulunan Union Française binasına taşındı. İstanbul Modern sanatsal kimliğinizi ve farkında olmadığınız yeteneklerinizi ortaya çıkaracak.

22)MALTA KÖŞKÜ

Malta Köşkü, Yıldız Parkı içinde bulunmakta. Malta’dan getirilen taşlarla yapılan köşk, BELTUR bünyesinde hizmet veriyor. Fiyatların uygun olduğunu söylemeliyim.

23)CİHANGİR SOKAKLARI VE YENİ NESİL KAFELERİ

Cihangir, sanatçıların ve sosyetenin sıklıkla tercih ettiği bir semt. Sokakları ve kafeleri ile oldukça popüler. Sokaklarını da dolaşmak isterseniz, Firuz Ağa Caminden yukarıya doğru uzanan ünlü Akarsu caddesini kullanarak Cihangir’e çıkabilirsiniz. Yunan yemekleri temalı Greecology isimli mekan; tüm malzemelerinin hatta suyunun bile Rodos’tan gelmesiyle ünlü. Sakızlı suyu ve kahvaltısı, tek kelimeyle harika.  Bir  diğer tavsiyemiz ise; Müz Botanik& Kahve isimli kafe. Burada çektireceğiniz fotoğraflar sosyal medyada kurtarıcınız olacak.

24) REASÜRANS PASAJI

Reasürans Pasajı; Nişantaşı’nın elit mekanı olmakla kalmadı mimarlarına da başarı ödülü kazandırdı. Her biri kendi başına gözde olan Aşşk Kahve, Nusr-et, Kantin ve Develi gibi markaların bir arada olması; Reasürans’ı Nişantaşı’nın modern yüzü yapıyor.

25)TOPAĞACI KAFELERİ

Gayrettepe Petra, Kavanoz, Bomante Ada ve Cuma günleri kahve tadım etkinliği ile Bordeline Topağacına ayrı bir gusto kattı.

26)ZORLU CENTER

İstanbul’da gezilecek kültür yerlerinin başında geliyor. Zorlu; tiyatro ve canlı performans gibi etkinlikleriyle artık yeni bir kültür merkezi. Ücretsiz etkinliklerini de mutlaka takip etmelisiniz.

27)URAL ATAMAN KLASİK OTOMOBİL MÜZESİ

Klasik arabalara merakınız varsa bu müze tam size göre. Müzikleri, dekorları ve dizaynıyla gelen tüm misafirlerini etkiledi. Ferah evler, Tarabya’da bulunan müzeye toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti ise oldukça uygun.

28)BEBEK SAHİLİ VE KAFELER

Bebek Sahili; özellikle ünlüler tarafından çok sık ziyaret edilmekte. Haliyle popülerliği elden bırakacak gibi görünmüyor. Bebek Kahve, Kırıntı, Bebek Balıkçı, Chilai, Lucca gibi İstanbul’un en elit ve pahalı mekanları da burada bulunuyor. Daha sayamadığımız bir sürü tarz mekanıyla Bebek; İstanbul’da gezilecek  diğer yerlere açık ara fark atmakta.

29)ARNAVUTKÖY SOKAKLARI

Arnavutköy sokakları; birbirinden güzel ahşap evleri, modern Arnavut kaldırımları ve denize ulaşan dar sokakları ile bloggerların dikkatini çekiyor. İstanbul’da gezilecek ve fotoğraf çekilecek en popüler yerler arasında. Hadi, fotoğraf makinenizi kapıp gelin.

30)JAPON BAHÇESİ

İstanbul’da gezilecek farklı yerler arasında bulunan Japon Bahçesi; Baltalimanı’nda yer almakta. Köprüleri, göleti ve bahçe stili ile Japon kültürünü yansıtıyor. Çocuğunuzla vakit geçirmek için uygun bir yer. Toplu taşıma ile de ulaşmanız mümkün.

31)VİALAND

Eyüp, Yeşilpınar’da yer alan ve içinde alışveriş merkezi de bulunan bir tema park. İstanbul’da gezilecek yerler listemizde olmasının sebebi ise; yerli Disneyland olarak bilinmesi. Sadece çocuklarınızla değil, arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle de gidebileceğiniz eğlence dolu bir yer. Minik kaşifler, İstanbul’un Fethi, Adalet Kulesi, Nefeskesen ve Saray Salıncağı en sevilen konseptlerden. Vialand giriş ücretleri ise; bileti online ya da gişeden almanıza göre değişiyor. Online alınan biletler, size hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlatacak.

32)ATATÜRK ARBORETUMU

Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanlarının güneyinde bulunuyor. Ormanlık alanı, ahşap köprüleri ve göleti ile burası gönlünüzü fethedecek. Orman haritasını girişten edinmeniz gezinizi kolaylaştıracak. Giriş ücretli. Düğün ve profesyonel çekim ücretleri için de bilgi almanızı öneririm.

33)ÇİLİNGÖZ

Çilingöz, Çatalca’da bulunan bir plaj ve tabiat parkı. Günü birlik denize girmek isteyenler için ideal bir tercih.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul sadece Avrupa yakasından oluşmayan, nüfusuyla birçok ülkeden büyük bir şehir. Hal böyle olunca Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy gibi eski zamanlardan beri ünlü olan ilçeleri; Maltepe, Kartal, Tuzla, Ümraniye vb. gözde birçok ilçe ile İstanbul’un Anadolu kısmı da birçok gezilip görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındırmakta. İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler arasında olan bu güzelliklere birkaç örnek verecek olursak:

34)TELLALZADE SOKAK

Kadıköy’de Osman Ağa Cami’sinin arka tarafında yer alıyor. Koleksiyoncu ve antika dükkanlarıyla ünlü bu sokakta geçmişe doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

35)RİVA

Riva; Beykoz sınırları içinde Anadolu Feneri ve Şile arasında kalıyor. Hatırlayanlar bilir Aşk-ı Memnu dizisinin “Taş ev” sahneleri burada çekilmişti. İstanbul’da gezilecek popüler yerler arasında olma nedeni ise; hafta sonu denize girmek isteyenlerin gösterdiği yoğun ilgi. Riva; doğa yürüyüşü yapmak, denize girmek ve piknik sefası sürmek için çok ideal bir lokasyon. Gitmişken Riva Kalesi’ni de gezmenizi öneririm.

36)KÜÇÜKSU KASRI

İstanbul’da gezilecek yerler listemizin en asili Beykoz’da bulunan Küçüksu Kasrı. Bazı sanatçılar şehirlere cinsiyet yakıştırırlar. İstanbul; Divan edebiyatından günümüze hep nazlı ve soylu bir hanımefendi olagelmiştir. Küçüksu Kasrı da mimari zerafeti ve önünde salınan Boğaz dalgalarıyla bu benzetmenin hakkını veriyor. Kahvaltısının ünlü olduğunu söylemeden geçmeyelim.

37)VİA SEA AKVARYUM

Tuzla’da Viaport Marina Alışveriş Merkezi’nde bulunuyor. İstanbul’un en uzun su altı tüneli olma ayrıcalığına sahip. Burada; su altı dünyasını keşfedebilir ve çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz. On iki binden fazla su canlısı ile yeni bir dünyanın kapılarını aralayın.

38) OYUNCAK MÜZESİ

Oyuncak Müzesi, ünlü şair Sunay Akın’ın ailesine ait tarihi bir köşkün dizaynı sonucu açıldı. Oyuncak tarihine yolculuk yapabileceğiniz bu müze sizi çocukluğunuza götürecek.

39)AĞLAYAN KAYALAR PLAJI

Şile’de denize girebileceğiniz noktalar arasında Ağlayan Kayalar Plajı da yer alıyor. Bu plajın, çok da hüzünlü bir efsanesi var. Ağlayankayalar’da günü birlik tatile çıkın ve efsanesini yerinde okuyun.

40)ELMAS BURNU

Elmas Burnu; İstanbul’da gezilecek ve denize girilecek yerler arasında. Riva’da bulunan bu plajda; piknik, kamp, doğa yürüyüşü ve en güzeli yunus balıklarını görme imkanı var. Giriş, şezlong ve şemsiye ayrı ayrı ücretli.

41)KAYMAKDONDURAN

İstanbul’da Beykoz sınırlarında gezilecek yerlerden en popüler piknik alanı. Doğa yürüyüşünüz esnasında sincapları görebilir ve soğuk suyuyla serinleyebilirsiniz. 

42) WATERGARDEN İSTANBUL

Ataşehir’de bulunan ve restoran anlayışımızı üst seviyeye çıkaran Watergarden; İstanbul’da gezilecek   en farklı yerlerden. Konsept; bir bahçede bulunan bir sürü restoran ve bu restoranların ortasında bulunan bir havuzla temellendirilmiş. Işıklandırması ve su gösterisi nedeniyle akşamları daha çok tercih ediliyor. Açık havada yemek yemeyi sevenlerdenseniz burası tam size göre.

43) KADIKÖY-BAHARİYE

Kadıköy Bahariye Caddesi nostaljik tramvayı ve günün her saati canlı olmasıyla İstiklal Caddesini andırıyor. Yeni nesil mekanları ve vintage mağazalarıyla genç neslin popüler tercihlerinden.

44)MODA

Moda; sahili, birbirinden güzel mekanları ve vintage butikleriyle İstanbul’da gezilecek en tarz yerler arasında. Süreyya Operası’nın ünü bile Moda’ya yeterdi; ama o kadar güzel ki son dönemlerin hit konumlarından olması boşa değil. Breaking Bad konseptli Walteer’s Coffee Roastery, Kırıntı, Naan Bake Shop ve Ali Usta Dondurmacısı ile kaliteli tadlar keşfedeceksiniz.

45) BAĞDAT CADDESİ

Elit bir sahil yürüyüş rotası. Bağdat Caddesi, size alışveriş ve  popüler mekanlarında vakit geçirme imkanı sunuyor. Midpoint, Ot, Brasserie Polonez, Kırıntı, Cafe Cadde, Cookshop ve Barış Büfe’nin tostu en havalı olanları.

46) FENERBAHÇE

Fenerbahçe kulübünün de içinde bulunduğu semt İstanbul’un elit sınıfı tarafından tercih ediliyor. Adalar manzaralı sahili ve parkıyla öylesine popüler ki hafta sonu çok kalabalık. Sadece hafta içi gitmeniz tavsiye edilmekte.

47)BOSTANCI

Bostancı sahili, lunaparkı,  açık hava konserleri ve popüler işletmeleriyle ilgi çekiyor. Deniz manzarası ve leziz alternatifleriyle Traffic, yıllardır değişmeyen tadıyla Köfteci Şükrü, Naila Karadeniz Mutfağı bu mekanların başlıcaları.

48)HEYBEELİADA DEĞİRMEN BURNU

Heybeliada’da piknik yapılabilecek en güzel nokta. Tuvalet, büfe ve piknik masaları mevcut. Giriş için uygun bir ücret ödemeniz gerekmekte.

49)HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR EVİ

Edebiyatımızın en üretken yazarlarından olan Hüseyin Rahmi’nin evi; Heybeliada’da bulunuyor. Burada, ünlü yazara ait kişisel eşyaları, kendi ördüğü örgü ve dantelleri, kartpostal koleksiyonu, yazı masası ve kitapları görebilirsiniz. 

50)HEYBELİADA RUHBAN OKULU

Hala eğitim veren Ruhban Okulu’na kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Ders saatlerini etkilemeyecek şekilde gezmenize izin veriliyor.

51)KINALIADA PLAJLARI

İstanbulluların denize girmek için seçtiği en hızlı alternatif; Kınalıada. Hazır buraya uğramışken adada bulunan kiliseleri ve ünlü Sirakyan İkiz Evlerini de görmelisiniz.

52)SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZE EV

Çehov tarzı öyküleri ile ünlü yazarın sırrı; Burgazada’da bulunan evi olsa gerek. Sait Faik Müze Evi’ni gezerken, başarılı öykücünün anılarına dokunacaksınız. Gelmişken hemen yan tarafında bulunan Aya Yani Kilisesini de gezebilirsiniz.

İstanbul’da Manzaralı Yerler

İstanbul eşsiz boğaz manzarası, yeşil alanları, denizi, piknik yerleri ve eşsiz manzaraları ile gezmeye doyum olmayan bir şehir. O kadar çok yer var ki anlatılacak… Fakat biz size gezdiğinizde iyiki de gelmişim diyebileceğiniz İstanbul’da manzaralı yerler olarak şuraları tavsiye edebiliriz.

53)HİDİV KASRI

Hidiv Kasrı; baş döndürücü düğünlerle popüler. Beyaz dekorasyonu, ince süslemeleri ve tarihi değeri ile rüya gibi bir düğün sunmakta. Ihlamur, çam ve meşe ağaçlarının altında Boğaz manzaralı bir kahvaltı içinde ideal. Fiyatları da uygun.

54)AĞAKAPISI

Süleymaniye Cami’nin hemen altında yer alan Ağa Kapısı, güzel Haliç manzarasıyla ünlendi. Süleymaniye denildiğinde akla kuru fasülyeciler gelse de; artık farklı konseptli kafeler yeni neslin ilgi odağı. Otantik çayları ve içecekleriyle Ağa Kapısı da bu popüler mekanlardan.

55)SAPPHİRE SEYİR TERASI

İstanbul’da gezilecek yerler listemizdeki sizi en zengin gösterecek mekan. Seyir terası, Sapphire AVM’nin 55.katında yer alıyor. Alışveriş merkezinin girişinden biletlerinizi aldıktan sonra asansör ile 236 metreyi hızlıca çıkıyorsunuz. İşte karşınızda muhteşem İstanbul manzarası. Ayrıca; afilli bir evlilik teklifi yapmak ve bir ömür müstakbel eşinizin dilinden kurtulmak istiyorsanız burası tam size göre. Önerimiz gün batımından önce gelip akşam manzarasının da tadını çıkarmanız yönünde.

56)ULUS PARKI

Ulus Parkı’ndan izleyeceğiniz Boğaz manzarası; çok daha yeni, yeşil ve etkileyici. Özellikle, Blogger ve influcerların gözdesi.

57)OTAĞTEPE

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!” dizelerini Yahya Kemal hangi tepeden bakarak söyledi bilmiyorum. Ben olsam bu şiiri ancak Otağtepe’den söyleyebilirdim. Otağtepe, boğazı ve köprüyü Anadolu yakasından gören bir manzaraya sahip. Fatih Korusu olarak da biliniyor. Şehrin ve boğazın merkezinde huzurlu bir doğası var. Bu harika manzarada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. İstanbul’da manzaralı yerler arayanlar için en popüler mekanlardan olan Otağtepe’nin akşam saatlerinde ziyarete kapalı olduğunu da hatırlatalım.

58)ÇENGELKÖY

Harika Boğaz manzarası ve şirin evleriyle, eski İstanbul’u hatırlatan yerlerden Çengelköy. Çengelköy Börekçisi ve terasında bir şeyler yudumlarken Boğaz’ı izleyebileceğiniz Çikolata-Kahve oldukça popüler. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız hayatı ıskalamayın, bu harika manzara bir uçak bileti yakınınızda.

59)ŞİLE FENERİ

Şile Feneri, Türkiye’nin en büyük deniz fenerlerinden. Şile’ye geldiyseniz, fenerin hemen yakınında bulunan çay bahçesinde oturabilir ve dalgaları izleyerek bir şeyler yudumlayabilirsiniz. ilham verici, muhteşem manzaraya sahip fener, sizce de fantastik bir filmden fırlamış gibi gözükmüyor mu?

60)HZ. YUŞA TEPESİ

Beykoz sınırlarında, Anadolu Kavağında bulunmakta. Rivayete göre burada Yuşa peygamberin mezarı bulunuyor. Bu kutsal yerin bir diğer özelliği harika bir manzarasının olması.

61)HRİSTOS MANASTIRI

Hristos Manastırı, Burgazada hakim manzarası ve mimarisiyle dikkat çekiyor.Hazır Burgazadaya gelmişken Madam Marta ve Süt koylarına uğrayın. Adanın sakin ve temiz plajları; hala İstanbul’da olduğunuzu unutturmakta başarılı. Aynı zamanda; kamp yapmak isteyenler için de uygun.

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Günden güne daha da çok büyüyen güzide şehrimiz İstanbul o kadar yapılaşma olmasına rağmen içinde gezilebilecek birçok doğal yeri de barındırmakta. Yeşilin ve denizin güzelliğini derinden hissedebileceğiniz İstanbul’da gezilecek doğal yerler arasında birkaç tavsiyemiz şunlar:

62)GARİPÇE

Boğaz’a yapılan üçüncü köprüyle Garipçe Köyü popüler mekanlardan biri oldu. Karadenizli balıkçı ailelerin oturduğu bu huzurlu yere gösterilen ilgi gün geçtikçe artıyor. Burada; yeni köprünün manzarasını izleyerek balık yiyebilir, köyü gezebilir ve bol bol fotoğraflar çekebilirsiniz.

63)MİHRİBAT KORUSU

Anadolu yakasında Kanlıca sırtlarında bulunuyor. Boğaz manzarasını izleyerek yemyeşil ağaçlar arasında yürüyüş yapma lüksünü burada yaşayabilirsiniz. Sevilen düğün mekanlarından olduğunu da söyleyelim.

64)ANADOLU KAVAĞI

Beykoz sınırlarında bulunan Anadolu Kavağı, harika Boğaz manzarasıyla ünlü. Burası; aslında küçük bir balıkçı köyü. Güzel resimler çekebileceğiniz mekana, Eminönü’nden kalkan vapurlarla ulaşabilirsiniz.

65)POLONEZKÖY TABİAT PARKI

Polonezköy, Polonya’da çıkan ayaklanmadan kaçan Polonyalılar tarafından kurulmuş. Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzansa da, nüfusu hep kafa dinlemek için ideal miktarda kalmış. Şimdilerde ise doğal güzellikleri yeni keşfediliyor. Güzel bir kahvaltı, uzun doğa yürüyüşleri bir yana Zofia Rizi Anı Evi’ne uğrayarak tarihi bir Polonya köy evini gezebilirsiniz. Haziran ayında Kiraz festivali de yapılmakta.

66)KUZGUNCUK

Üsküdar’dan Fethi Paşa Korusu yönüne doğru yaptığınız 15 dakikalık bir yürüyüş sizi Kuzguncuk’a getirecek. Tarihi kilisesi, güzel renkli evleri ve nezih semtiyle burada farklı bir hava var. Bostan açık hava sineması ise, film izlerken oldukça keyif alacağınız bir konum.

67)AYVAT

Ayvat Bendi, Kemerburgaz’da bulunan bir tabiat parkı. İçerisinde bulunan Mahmut Göleti civarında piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz.

68)AYDOS

Aydos, ulaşım kolaylığı ve sakin doğasıyla son günlerde oldukça hit. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos, ismini Bizans döneminde yapılan Aydos Kalesi’nden alıyor. Mesire alanı, göleti ve ormanı  çeşitli aktiviteler sunuyor. Aydos Göleti’nde deniz bisikletine binebilir, ormanda doğa yürüyüşü ve doğa koşusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda atv ve paintball seçenekleri de mevcut.

69)KULİNDAĞ DAĞ EVİ

Polonezköy de bulunuyor. Adıyla da müsemma, tam bir dağ havasına sahip. Kahvaltısı ve yemyeşil doğası ile ünlü. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir.

70)SAKLIGÖL

Doğa fotoğrafı çekmeyi hobi edindiyseniz, burası tam size göre. Saklıgöl’de piknik yapabilir, Şile’nin temiz havasında enerji toplayabilirsiniz.

İstanbul’un Tarihi Yerleri

Bizans, Osmanlı gibi tarihin en önemli devletlerine başkentlik yapmış İstanbul; irili ufaklı binlerce tarihi mekânı içinde barındırmakta. Sadece tarihi yerlerini bile gezmek amaçlansa aylarca bitmeyecek bir gezi planı gerektiren İstanbul’un tarihi yerleri arasında size tavsiye edebileceğimiz mekanlar arasında sadece birkaçı:

71)SOĞUK ÇEŞME SOKAK

İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerden Soğuk Çeşme Sokağı, Ayasofya’nın hemen arkasında yer alıyor. Soğuk Çeşme, içindeki bir çeşme ve on iki evin restoresiyle klasik bir Osmanlı sokağı görünümünde. Fotoğraf makinenizle gitmelisiniz.

72)KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ

Cankurtaran yakınlarında, Marmara Denizi kıyısında bulunuyor. Caminin mimarisi ve tarihini inceledikten sonra avlusunda bulunan el sanatı dükkanlarından alışveriş yapabilir, şanslıysanız avluda ney taksimi dinleyebilirsiniz. İstanbul’da Sultanahmet’e yakın gezilecek yerlerden olan caminin yanından Sirkeci Treni de geçmekte.

73)KARAKÖY SOKAKLARI VE KAFELERİ

Karaköy, tarihi sokakları ve yeni nesil mekanlarıyla İstanbul’un tarihi yerleri arasında ilk gezilecek  olanlardan. Dünyanın her yerinden gelen çayları tadabileceğiniz DEM bunlardan biri. Favori yeni nesil kahvecilerden Coffee Saphiens; balkabaklı, baharatlı lattesiyle ünlü. Ve daha sayamayacağımız birbirinden havalı mekanı Karaköy’de keşfedin.

74)ÇİÇEK PASAJI

Taksim’de, İstiklal Caddesi üzerinde bulunuyor. Bu süslü, tarihi binanın içindeki restoranlar oldukça popüler. Nostaljik tramvay ile ulaşmanız ise gününüze ayrı bir güzellik katacaktır.

75)IHLAMUR KASRI

Beşiktaş’ta bulunan Ihlamur Kasrı, Sultan Abdülmecid tarafından özel misafirleri ağırlamak için yaptırılmış.  İstanbul tarihinin incisi desek abartmış olmayız. Hafta sonu harikulade bahçesinde kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

75)BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ

Tarihi ve sanatsal çalışma ortamını gördüğünüzde buraya gelmek ve  sadece çalışmak isteyeceksiniz. Bu ayrıcalığı yaşamak için sabah erken saatlerde gelmelisiniz.

77)İNCEĞİZ

İlk İstanbullular İnceğiz’e yerleşmişler. Tarih öncesi çağa ait bulgular taşıyan Çatalca-İnceğiz; antik mağaraları ile popüler.

78)YOROS KALESİ

Bizans döneminden günümüze ulaşan kale, Boğaz’ın kontrolünü sağlamak amacıyla yapılmış. Bugün 3.köprü manzarası da olan kale manzarası ve tarihiyle İstanbul’da gezilecek yerler arasında ön sıralarda.

79)ADİLE SULTAN KASRI

Üsküdar’da bulunan kasır, deniz manzarası ve leziz yemekleriyle en sevilen tarihi mekanlardan. Özellikle organizasyon tercihlerinde öne çıkanlar arasında. Son dönemde, düğün ve iç-dış çekim için tercih ediliyor. Kim deniz manzaralı bir sarayda evlenmek istemez ki?

80)AYA İRİNİ KİLİSESİ

Aya İrini Kilisesi, Sultanahmet ve Ayasofya’ya yakın konumda bulunuyor. Hikayesi, Penelope isimli Hristiyan bir hanıma dayanmakta. Hikayeye göre, İstanbullular Hristiyan olduğu için Penelope’a çeşitli işkenceler yapar; ama Penelope hiç birinden zarar görmez. Sonunda halk bu durumdan etkilenir ve Hristiyan olur. Penelope’a da Kutsal Barış anlamına gelen Eirene adı verilir ve onuruna İstanbul’un ilk kilisesi yaptırılır. Kilise, Osmanlı döneminde Silah Müzesi olarak kullanıldı. Bir dönüm noktasını simgeleyen bu yapı, sizi derinden etkileyecek.

81)ŞEREFİYE SARNICI

Şerefiye Sarnıcı, Bizans döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış. Işıklandırması, yansımaları ve sütunlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İstanbul’da gezilecek tarihi yerler listemizde bulunan Sarnıç,  Sultanahmet’e yakın bir lokasyonda.

82)KALENDERHANE CAMİ

 Süleymaniye Cami’ne yakın bir  noktada bulunuyor. Bizans döneminden kalan bir kilise iken camiye dönüştürülmüş. Bugün hala kullanılan Kalenderhane, örme tuğla görünümüyle sade ve asil bir mimariye sahip. Kalenderhane Caminin, ünlü Vefa Bozacısına beş dakika yürüme mesafesinde olduğunu da hatırlatalım.

83)ÇORLULU ALİ PAŞA MEDRESESİ

Çemberlitaş’ta, Divan Yolu Caddesi üzerinde bulunuyor. Burası, İstanbul’un en otantik ve turistik nargile mekanı. Beyazıt ve Sultanahmet’e de yürüyüş mesafesinde.

84)LALELİ TAŞHAN

Laleli Taşhan; Aksaray ile Beyazıt tramvay durakları arasında, Laleli Cami’nin hemen sol tarafında kalıyor. Laleli Taşhan, koruma altında; bu sebeple içinde bulunan kafe ve dükkanlar kapatılmış. İstanbul’da gezilecek güncel yerler listemizde olmasının sebebi ise; son zamanlarda fotoğraf çekmek isteyen bloggerların akınına uğraması.

85)SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİ ve KÜLLİYESİ

Sokullu Mehmet Paşa Cami, Beyazıt’tan, Küçükayasofya’ya inen yol üzerinde buluyonur. En önemli özelliği; içinde Müslüman dünyasının kutsal taşı Hacerül Esvet’ten parçalar bulunması. Hacerül Esvet, cennetten inen taş olarak biliniyor ve Kabe’de tavaf yapılırken her önünden geçildiğinde ona selam veriliyor. Bu kutsal taşın İstanbul’a gelmesi ise; Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine dayanmakta. Hacerül Esvet, caminin mihrap, minber ve kapısının üstüne minik parçalar halinde yerleştirilmiş. İnanç turizmi açısından, İstanbul’da gezilecek yerlerin önde gelenlerinden.

86)KANLI KİLİSE

Fatih Sultan Mehmet’in fermanıyla camiye çevrilmeyen tek kilise. Ziyaret ettiğinizde bu fermanı ve muhteşem freskleri görebilir, kilisenin hikayesini öğrenebilirsiniz.

87)SVETİ STEFAN KİLİSESİ

Balat’ta bulunan Sveti Stefan; belki de dünyanın tek demir kilisesi. Bulgar cemaatinin Sultan Abdülhamid’den aldığı özel izin ile yapılmış. Bugün, kilisede bir de sanat galerisi mevcut. İstanbul’da gezilecek farklı yerlerden.

88)KARİYE MÜZESİ

İstanbul’un önemli tarihi yerleri listemizde bulunan Kariye Müzesi; Edirnekapı’da bulunuyor. Mozaikleri ve İncil’den hikayelerin tasvir edildiği freskleri ile ünlü. Buraya kadar gelmişken, yakındaki Asitane lokantasına da uğrayın, asla pişman olmayacaksınız.

89)BÜYÜK POSTANE

Sirkeci’de bulunan Büyük Postane, Osmanlının son dönem eserlerinden. Ulusal Mimarlık akımının ilk örneklerinden olan yapı, bugün İstanbul’da favori fotoğraf çekilecek ve gezilecek yerlerden.

90)İNGİLİZ KIRIM KİLİSESİ

İstanbul’un tek Anglo-Sakson kilisesi olduğndan mı bilinmez, farklı tarzıyla dikkat çekiyor. Buradaki fotoğraflarınızın Galata’da çekildiğine kimseyi inandıramayacaksınız. 

91)AŞİYAN MÜZESİ

Türk edebiyatının en önemli şairleri arsında yer alan Tevfik Fikret’in evi. Bebek’te Aşiyan Yokuşunda (Boğaziçi Üniversitesi içinde) bulunan müzede, bugün Tevfik Fikret’in de üyesi olduğu Edebiyat-ı Cedide topluluğuna ait fotoğraf ve özel eşyaları sergileniyor. Tevfik Fikret’in İstanbul’a bakış açısını yansıtan “Sis” şiirini bilirsiniz. Müze’de bu şiirden esinlenilerek yapılan “Sis” tablosunu da görebileceksiniz. Tevfik Fikret’in mezarı da, Aşiyan Müzesinin bahçesinde bulunuyor.

92) MERYEMANA DRAPERİS KİLİSESİ

İstiklal Caddesi’nin kalabalığında nefes almaya ihtiyaç duyarsanız, sessiz ve huzurlu olan bu kiliseye beş dakikada olsa uğrayabilirsiniz. Vitray pencereleri ve mimarisi ile görülmeye değer.

93)RUMELİ HİSARI

Rumeli Hisarı, Boğaz’ın en dar noktasında Anadolu Hisarı ile karşılıklı bulunuyor. İstanbul’un fethi esnasında Boğaz’dan gelecek yardımların önlenmesi amacıyla inşa edilmiş. Rumeli Hisarı son dönemde, kahvaltısıyla ünlü.

94)AYA TRİADA KİLİSESİ

Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde bulunuyor. Oldukça bakımlı bahçesi, vitraylı pencereleri ve haç dizaynı üzerine temellendirilmiş mimarisi ile İstanbul’da gezilecek yerlerden.

95)KADIKÖY YELDEĞİRMENİ

Kadıköy’de bulunan; yel değirmenlerini halkın un gereksinimini gidermek için I. Abdülhamit yaptırmış. Bugün ise; sokaklarında çekilen film-dizi sahneleri, graffitileri, eski apartmanları ile bir sanat mahallesine dönüşmüş durumda. Yel değirmeni sandiviççisi, Sancho Panza, Komşu Cafe, Kabuk Cafe ve Küff en gözde işletmelerden.

96)BEYLERBEYİ SARAYI

Beylerbeyi Sarayı, Çengelköy ve Kuzguncuk sahil hattı arasında bulunuyor. Saray, padişahların dinlenmesi ve yabancı konukların ağırlanması amacıyla yapılmış. Mimari üstünlüğü ve manzarasıyla İstanbul’un tarihi yerleri arasında en gözde olanlarından biri.

97)MİHRİMAH CAMİ

Üsküdar sahilde yer alan Mihrimah Cami, Mimar Sinan tarafından yapılmış. Sinan’ın diğer eserlerine nazaran bu camide, farklı mimari teknikler göze çarpıyor. Ünlü mimarın, bu cami ile etekleri yere kadar uzanan bir kadını simgelediğini düşünenler de var. Bir diğer önemi; Mihrimah Sultan’ın da doğum günü olan 21 Mart günü(gece ile gündüzün eşit olduğu gün); Edirnekapı’da bulunan Mihrimah Sultan Cami’nde güneş batarken, Üsküdar’da bulunan camide ayın doğması. Mihrimah’ın ay ve güneş anlamına gelmesi ve bu harikulade olayın Sultanın doğum gününde gerçekleşmesi, Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a aşık olduğu söylentisine sebep olmuş. Nazlı bir kadın edasıyla sahilde endam gösteren camiyi bir de bu hikayeyi anımsayarak gezin.

98)AYA YORGİ KİLİSESİ

Büyükada’nın en çok turist çeken noktası şüphesiz Aya Yorgi Kilisesi. Bunun en önemli sebebi; Ortodoksların hac yapma noktalarından biri olması. Hemen yanında bulunan Yücel Kır Gazinosu da, harika bir ada manzarasına sahip. Buraya; ister bisikletle ister faytonla ulaşabilirsiniz.

99)ANADOLU HİSARI

Anadolu Hisarı, boğazın en dar yerine konumlandırılmış. İstanbul’un fethinde önemli rol oynayan bu hisarı gezdikten sonra yakınında bulunan Göksu nehrinde tekne gezintisi yapabilirsiniz.

100)KUŞKONMAZ KÜTÜPHANESİ(Şemsi Paşa Külliyesi)

Şemsi Paşa Külliyesi, Üsküdar İskelesinde bulunuyor. Rüzgarların karşılaşma noktasında bulunması ve Mimar Sinan’ın ince hesaplamaları sebebiyle külliyenin üzerinden kuş geçmemekte. Külliyenin içinde bulunan kütüphane deniz manzaralı çalışma masalarıyla oldukça beğenilmekte. Ayrıca; kütüphane üyelerine yapılan özel jestler gençleri bu kütüphaneye daha çok bağlıyor.

İstanbul, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve modern yapılarıyla gezmeye doyulamayacak bir metropol. Bizim burada belirttiklerimiz, sadece İstanbul’da gezilecek yerler arasında bir kısmı ve yeni rotalar. Daha birçok güzel ve özel mekanları ve doğal güzellikleri içinde barındıran özel şehrimiz İstanbul hakkındaki yazımızı umarım beğenirsiniz. Deneyimlerinizi bizlerle de paylaşmanız dileğiyle. Şimdiden iyi gezmeler.

SON YAZILAR

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken 35 Film

Türk Komedi Filmleri Arasında En Sevilen 5 Film

İzlerken Keyif Alacağınız 5 Kore Filmi

Mali’den Alınacak Hediyelik Eşyalar