Tebriz Uçak Bileti

İran’ın Doğu Azerbaycan bölgesinin idare merkezi Tebriz, mistik doku ile çağdaş yapılanmayı bir arada yaşamak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Rotaradar ailesi de bu unutulmaz yolculuğa bir an önce başlamanız için birbirinden avantajlı uçak bileti fırsatlarını parmağınızın ucuna getiriyor. Binlerce tarifeli havayolu arasından en ucuz Tebriz uçak bileti artık bir arama motoru uzağınızda.    

Çoğunlukla Azerbaycan Türkleri’nin yaşadığı kentte konuşulan anadil Azerice’dir. Sanayi açısından da oldukça gelişmiş olan Tebriz bu özelliği sayesinde doğunun otantik havası ile batının hızla gelişen yüzü haline gelmiştir.

Tarihte oldukça şifalı bir şehir sayılan Tebriz’in adının Farsça’daki karşılığının ‘Ateş Dökücü’ anlamına geldiği söylenir. Dönemin Abbasi Halifesi Harun Reşit’in yakalandığı yüksek ateşli hastalıktan burada bulunan kaplıcalara girerek kurtulduğu anlatılmaktadır. Ayrıca Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de Tebriz kentinden ‘Sıtma Dökücü’ olarak bahsedilir.

Şehirde yapılan kazılarda en eski tarihle bundan 5 bin sene öncesine ait kalıntılara rastlanmıştır. Fakat tarih boyunca savaşlar, işgaller nedeniyle defalarca yıkılıp yeniden kurulan şehrin ilk kuruluş tarihine ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Tebriz’in önemli ticaret yolları olan İpek ve Baharat yolu üzerinde yer alması onu sürekli önemli kılmıştır. Doğu ile batı arasında Ortaçağ’dan beri kültür merkezi olan kent yüzyıllar içinde pek çok el değiştirmiştir.

Tebriz’de Gezilecek Yerler

Şems-i Tebrizi’nin doğum yeri olan Tebriz doğunun en büyük ve en önemli pazarı olan Kapalıçarşı’ya ev sahipliği yapmaktadır. İçinde birçok kervansaray ve küçük çarşının bulunduğu Tebriz Kapalıçarşısı İran’ın kuzeybatısının en önemli ticaret merkezidir.

Yetiştirdiği tüm şairlere yürekten bağlı olan Tebriz’in merkezinde Şehriyar’ın da mezarının yer aldığı Şairler Anıtı bulunmaktadır. Sanata ve sanatçıya her zaman özen gösteren Azeri halkının inceliğinin bir yansıması olan anıt tüm azametiyle ziyaretçilerini karşılamaktadır.

19. yüzyılın başından beri ilklerin şehri olan Tebriz, İran’da ilk matbaanın kurulduğu, ilk anaokulunun ve ilk işitme engelliler okulunun kurulduğu, ilk ticaret odasının ve modern polis teşkilatının şekillendiği, ilk madeni para darphanesinin açıldığı, ilk tiyatro salonunun ve ilk sinema salonunun hizmete açıldığı ve daha pek çok ilkte İran’a önderlik eden şehir olmuştur.

Pek çok İslami tarihi eserin yer aldığı şehirde en önemli yapılardan biri Mavi Cami’dir. Yapıldığı 1465 senesinden sonra büyük depremler ve savaş darbeleri ile hırpalanmış cami 1900’lerde günümüzdeki halini alacak şekilde restore edilmiştir ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tebriz şehir merkezinden 2 saat uzaklıkta bulunan Kandovan ise, İran’ın kırsal yaşamının en el değmemiş hali ile yaşanmaya devam ettiği tarihi bir köydür. Hayvanların doğal ortamında gezdiği, doğal kaynak suların gürül gürül aktığı huzur verici, ilgi çekici bir yerdir.

Tebriz Uçak Bileti Nereden Alınır?

Tatil seçiminizde doğunun büyüleyici güzelliklerini keyifli bir şekilde yaşamak istiyorsanız Tebriz sizin için en iyi seçim olacaktır. En uygun fiyatlarla binlerce indirimli havayolu arasından biletinizi almak için Rotaradar en doğru seçimdir. Hemen arama motorundan gideceğiniz tarih aralıkları arasındaki en ucuz Tebriz uçak biletini bulun, geç kalmadan alın!