Yunanistan Uçak Bileti

Suyun öte yanındaki komşumuz, Yunanistan’a uçak bileti almak için yapmanız gereken tek şey, rotaradar.com’a gelmek ve yüzlerce düşük maliyetli hava yolunun arasından size en uygun olan Yunanistan uçak biletinizi seçmek.

Mitolojinin can bulduğu topraklarda fantastik bir tatil sizi bekliyor. Hem de en ucuz uçak biletleriyle. Nasıl mı? Tabi ki Rotaradar’dan yapacağınız uçak bileti sorgulamasının sonunda bulacağınız fırsatlar arasından size en uygun olanını seçerek.

Helenistik uygarlığın her bir yanda etkisini hissettirdiği bu ülkeyi gezerken Zeus’un size eşlik ettiğini hissedecek olursanız sakın şaşırmayın. Her sabah güneşin doğuşunu Apollon ile selamlayın. Pan’nın doğa mucizeleri ile tanışın. İklimi de kültürü gibi bize yakın olan Yunanistan’a olan tatilinizin tarihini siz planlarken biz de biraz size neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Yunanistan Nerede? Nasıl Gidilir?

Yunanistan, Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 10,768 milyondur. Ülkenin başkenti Atina’dır ve en kalabalık ikinci şehri ise Selanik’tir

Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’na oldukça yakın olan Yunanistan, Balkanlar’ın güneyinde yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde Makedonya ve Bulgaristan bulunmaktadır. Kuzey batısında Arnavutluk bulunan Yunanistan’ın kuzeydoğusunda ise Türkiye yer almaktadır. Yunanistan’ın doğusunda Ege Denizi yer alırken, batısında İyon Denizi, güneyinde Akdeniz ve Girit Denizi bulunmaktadır.  Adalarıyla ünlenmiş olan Yunanistan 227 tane adaya sahiptir.

Ülkeye seyahat etmek istediğiniz takdirde, karayolu, deniz yolu ve havayolu ulaşımlarından birini seçebilirsiniz. Ülkeye yapılacak denizyolu seyahatleri genellikle ülkemizin Ege Bölgesi’nden yoğunlukta olsa da katılacağınız turlarla farklı kıyı illerimizden de ülkeye ulaşabilirsiniz.

Havayolu seyahatini seçecekseniz Atina, Girit, Selanik, Mykonos, Rodos, Santorini gibi önemli şehirlerde ve adalarda havalimanı olduğunu unutmayın.

Karayolu seyahatini tercih ederek ülkeye seyahat etmek istiyorsanız ülkemizin belirli bölgelerinden yapılan turlara katılabilirsiniz. Günümüzde havayolunun önem kazanmasıyla ülkeye ulaşımların havayolu seyahati ve denizyolu seyahatinde yoğunlaştığı bilinmektedir.

Yunanistan’da Gezilecek Yerler

Atina modern Yunanistan’ın başkenti olmakla beraber, Antik Yunan’dan kalma eserlerle size tarih kitaplarının sayfalarında geziniyormuşsunuz hissi vermektedir.  Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisar; Atina Akropolisi ve buradan çıkartılan arkeolojik buluntuların sergilendiği Akropolis Müzesi yeniden keşfedilmek için sizleri bekliyor olacaklar. Atina Akropolü’nün içinde görülmeye değer birbirinden önemli eserler olsa da; Atina kentinin koruyucusu ve akıl, sanat, strateji, barış tanrıçası Athena’nın tapınağı olan Parthenon; günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir.

Kastraki Kasabası’nın hemen bitişiğinde sizleri bekleyen belki de dünyadaki en mistik yerlerden biri Meteora aklınızı başınızdan alacak. Kelime anlamı ile ‘havada asılı’ demek olan Meteora’ya vardığınız zaman kafanızı kaldırıp bakınca ortalama 300 metre uzunluğundaki kocaman kayaların üzerlerine işlenmiş 6 tane manastırla karşılaşıyorsunuz ki hem nasıl yapıldıkları hem de mimarileri hayrete düşürücü güzellikte.

Yunanistan Plajları

Yunanistan bu anlattıklarımız gibi daha nice tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi beklerken, yüzyıllardan beri paylaştığımız kültürlerimiz ile sizlere hiç yabancılık çektirmeden bağrına basacaktır. Ayrıca Ege ve Akdeniz’in maviliklerinin buluştuğu uçsuz bucaksız plajları yaz için ideal dinlenme yerleri olabilir.

Selanik Gezisi

Ayrıca Yunanistan’a kadar gitmişken Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu Selanik şehrine uğramadan ve doğduğu eve bir göz atmadan gelinmez herhalde. Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik, Atatürk’ün doğduğu ev kadar Osmanlı döneminden kalma Beyaz Kulesi ile de dikkat çekmektedir.

Yunan Adaları

Yunanistan’ın adalarıyla ünlü bir ülke olduğunu söylemiştik. Yunanistan’da yaşam olan toplamda 227 tane ada bulunmaktadır.  Ülkenin en büyük adası Girit’tir. Genellikle yaz tatili planı yapan kişilerin sıklıkla Yunan adalarını tercih ettiği bilinmektedir. Ülkenin en çok ziyaretçi alan adaları;

 • Santorini
 • İstanköy
 • Rodos
 • Zakintos
 • Taşoz
 • Korfu
 • Mikonos
 • Sisam
 • Batnaz
 • Sakız Adası
 • İos
 • Midilli Adaları’dır.

Genellikle her yıl milyonlarca turist yaz tatili için bu adaları tercih etmektedir. Hem denizi hem de rahat bir yaşam ortamının olması insanların Yunan Adaları’nı tercih etmelerinde oldukça etkilidir. Bu adalara hava yolu seyahatiyle ulaşabileceğiniz gibi ülkemizin farklı şehirlerinden yapılan turlarla da ulaşabilirsiniz.  Fakat zamanınız varsa ülkede birbirine yakın olan tüm adaları ziyaret etmenizi öneririz çünkü her adanın kültürünü tatmak cidden tatilinizin daha güzel olmasına fırsat tanıyor.

Yunanistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Yazımızın Yunanistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler bölümünde vereceğimiz bilgiler genellikle ülkede yaşamınızı kolaylaştıracak bilgilerdir.

 • Yunanistan Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülke olduğu için vize şartı bulunmaktadır. Ülkeye seyahat edeceklerin Schengen Vizesi alması gerekmektedir.
 • Yunanistan ve Türkiye arasında yerel saat farkı vardır. Yunanistan saati ülkemizden 1 saat geridedir.
 • Yunanistan’da geçerli olan para birimi Euro’dur.
 • Genelde ülkede yemek fiyatları uygun olsa da Türkiye’den giden kişiler için yapacağı harcamalar biraz pahalı olabilmektedir.
 • Yunanistan’da alışveriş yapmak istiyorsanız mağazaların açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Genellikle mağazalar sabah 9:00 ve 10:00 saatlerinde açılmaktadır. Mağazaların kapanış saatleri ise 18:00’dır. Alışveriş merkezlerinde yer alan mağazalarınsa kapanma saati 20:00’dır. Yunanistan’da pazar günleri şehir merkezindeki mağazalar açık kalmaktadır. Şehir merkezi dışında kalan mağazaların açılması ise yasaktır.
 • Restoranlar akşam 20:00’da hizmet vermeye başlamaktadır ve genellikle 02:00’da kapanmaktadır. Ülkede bulunan kafelerinse sabah erken saatlerde açılarak gün boyunca kişilere hizmet verdiği bilinmektedir.

Yunanistan’a gitmeden önce bunlara dikkat etmeninizi öneririz.

Yunanistan Vizesi - Yunanistan İçin Vize Gerekli Mi? Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olduğu için ülkeye girişler vizeyle yapılmaktadır. Genellikle Turistik, Ticari, Transit, Ziyaret vizeleri vardır. Bunların yanı sıra Yunanistan Erasmus Vizesi, Eğitim ve Öğrenci Vizesi ve Aile Birleşimi Vizesi ve Kapı Vizesi gibi vize seçeneklerinin bulunduğu bir ülkedir.

Ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerin en çok aldığı vizeyse Yunanistan Turistik Vizesidir. Bu vize ülkeye tatil, gezi veya eğlence gibi nedenlerle seyahat edecek kişilerin başvurması gereken vizedir. Yunanistan Schengen üyesi olan bir ülke olduğu için bize başvurunuz esnasında geçerli schengen vizeniz bulunuyorsa ülke sizi vize işlemlerinden muaf tutacaktır.

Yunanistan vize ücreti vize başvurusu yapacağınız güne göre değişiklik göstermektedir.  Türk Vatandaşları’ndan istenen vize ücreti 60 Euro’dur. Başvuru merkezleri aracılığıyla vize işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiler 20 euro başvuru ücreti de ödemektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan’a seyahat edecek olan kişiler vize başvurusu yapmadan önce belirli evrakları toplamak zorundadır.

 • Pasaport, kullanılacak olan pasaportun seyahat tarihinden 3 ay sonrasına göre geçerliliği bulunması gerekmektedir. Yeni vize etiketinin yapıştırılabilmesi için pasaportta 2 sayfa boş olmalıdır. Pasaportunuzu son 10 yıl içerisinde çıkarmış olmalısınız.
 • Biyometrik Fotoğraf, ölçüleri 3.5x4 cm ebatlarındadır. Fotoğrafın kişinin son halini gösteren ve yeni çekilmiş olması önemlidir. Yunanistan vize başvurusunda teslim edilecek olan fotoğrafın fonu beyaz olmalıdır ve seyahat edecek kişinin yüzünü görmeyi engelleyecek şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.
 • Kimlik fotokopisi de istenilen vize evrakları arasında yer almaktadır. Kişinin pasaportu ve kimliğinde yer alan bilgiler birebir aynı olmalıdır. Boşanma nedeniyle değişen soyadlardan kaynaklı olabilecek red durumundan etkilenmemek için boşanma sonrasında kimliğinizi veya pasaportunuzu yenilemeyi unutmayın.
 • Yunanistan Vize Talep Dilekçesi, kişiler bu dilekçeyi Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazmalıdır. Dilekçede seyahat amacı, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisi verilmelidir. Türkçe ve İngilizce yazılabilmektedir. Kişilerin dilekçe sonunda ıslak imzalarının olması zorunludur.

En Çok Kullanılan Yunanca Kelimeler

Yunanistan’a gittiğinizde ülkenin anadili Yunanca olduğu için kişileri anlamakta güçlük çekebilir ve iletişim kuramayabilirsiniz. Fakat yazımızın bu kısmında vereceğimiz birkaç kelimeyle sizler de bir kişiyle tanışabilir ve selamlaşabilirsiniz.

 • Kalimera - Merhaba, Günaydın
 • Ne - Evet
 • Oki - Hayır
 • Parakalo - Lütfen
 • Tipota - Rica Ederim
 • Ti Kanete? - Nasılsınız?
 • Poli kala efharisto - İyiyim, teşekkürler
 • Poli kala - İyiyim
 • Posso? - Ne kadar?
 • Milata Torukia? - Türkçe biliyor musunuz?
 • Milata anglika? - İngilizce biliyor musunuz?
 • Katalanevo - Anlamıyorum
 • Katika - Kayboldum

Yunanistan Uçak Bileti Fiyatları

Yunanistan uçak bilet fiyatları sizlerin seyahat edeceği tarihe, rotaya ve seyahat etmeyi tercih edeceğiniz havayolu firmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle Türkiye’den Yunanistan’a gidecek kişiler kış aylarında seyahat edecekse daha uygun fiyatlı uçak biletleri bulabilmektedir. Bu dönemde yolcu yoğunluğu az olduğu için havayolu firmaları uçak bileti fiyatlarında indirimler yapmaktadır. Yaz aylarındaysa genellikle turistik geziler için seyahat eden yolcu yoğunluğu fazla olduğu için arz - talepten kaynaklı olarak uçak bileti fiyatlarında yükselmeler görülmektedir.

Yunanistan’a yapacağınız seyahatler için Yunanistan Uçak Bileti Fiyatları anlık olarak değiştiği için sizler de Rotaradar’ı tercih ederek uçak bileti araması yapabilirsiniz. Rotaradar üzerinden yapacağınız aramalarla tüm hava yolu firmalarının uçak bileti fiyatlarını görebilir ve bütçenize en uygun olan uçak biletini seçerek seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Yunanistan Uçak Bileti Nereden Alınır?

Aklınızı başınızdan alacak unutulmaz bir tatil sizi bekliyor. Yunanistan uçak biletinizi rotaradar.com’dan alın, en uygun tarifeli havayolu seçeneklerine sahip olmanın tadını çıkarın!  

Atina

Uçak Bileti

Selanik

Uçak Bileti

Girit

Uçak Bileti

Mykonos

Uçak Bileti

Rodos

Uçak Bileti

Yanya

Uçak Bileti

Volos

Uçak Bileti

Sparta

Uçak Bileti

Skiros

Uçak Bileti

Sitia

Uçak Bileti

Pyrgos

Uçak Bileti

Preveze

Uçak Bileti

Paros

Uçak Bileti

Naxos

Uçak Bileti

Leros

Uçak Bileti

Kithira

Uçak Bileti

Kavala

Uçak Bileti

Karpathos

Uçak Bileti

Kalamata

Uçak Bileti

Skiathos

Uçak Bileti

Patras

Uçak Bileti

Samos

Uçak Bileti

Larissa

Uçak Bileti

Syros Adası

Uçak Bileti

Thira Island

Uçak Bileti

Zakynthos

Uçak Bileti

Kastoria

Uçak Bileti

Dedeağaç

Uçak Bileti

Astypalea

Uçak Bileti

Hanya

Uçak Bileti

Sakız Adası

Uçak Bileti

İkaria Adası

Uçak Bileti

Kalymnos Adası

Uçak Bileti

Kasos

Uçak Bileti

Kastelorizo

Uçak Bileti

Midilli

Uçak Bileti

Kefalonia

Uçak Bileti

Korfu

Uçak Bileti

Kos Adası

Uçak Bileti

Kozani

Uçak Bileti

Agrinion

Uçak Bileti

Limnos

Uçak Bileti

Milos Adası

Uçak Bileti